""

آموزش رنگ کردن تخم مرغ های نوروزی برای هفت سین شما

0

با نزدیک شدن عید، زمان تزئین دوباره خانه فرا می رسد و در این آموزش می خواهیم از تخم مرغ های رنگی زیبا برای آماده کردن سفره هفت سین استفاده کنیم.یکی از روش های مورد علاقه برای رنگ کردن تخم مرغ ها استفاده از رنگ غذا یا برخی پودرهای رنگی خاص است ولی در هر صورت استفاده از رنگ غذاها ترجیح داده می شود. رنگ غذاها معمولا بسیار پر رنگ و درخشان هستند و از نظر کیفیتی به کار شما ارزش بیشتری می دهند و شما می توانید با استفاده از این رنگ ها وحتی ترکیب آنها با یکدیگر و کمی نوآوری و خلاقیت هر آنچه در ذهن دارید ، روی تخم مرغ ها پیاده کنید و طرحهای جدید بوجود آورید.این کار نه فقط سرگرم کننده و مهیبج است بلکه بسیار کم هزینه نیز هست و خیلی سریع هم تمام می شود فقط باید تخم مرغ ها از قبل پخته باشید

آموزش ساخت تخم مرغ های رنگی

تخم مرغ های رنگی

انواع تخم مرغ و آماده کردن آنها

برای این کار باید دنبال تخم مرغ های سفید که پوسته سبک دارند بگردید. اگر پوسته تخم مرغ نازک تر و سبک تر باشد رنگ تخم مرغها بسیار زیباتر و درخشان تر به نظر خواهد رسید و از تخم مرغ هایی که تاریخ مصرفشان گذشته است استفاده نکنید. برای این کار می توانید از تخم بلدرچین استفاده کنید که بسیار زیباترند.

وسایل مورد نیاز

تخم مرغ یا تخم بلدرچین          ۶-۱۲ عدد

سرکه سفید                            ۱ قاشق سوپخوری

آب سرد                                به اندازه کافی

روزنامه باطله                      مقداری

سینمی یا بشقاب کوچک         ۱ عدد

دستمال کاغذی                       ۶-۸ عدد

ظرف شیشه ای پیرکس           ۴-۵ عدد

(مقاوم به حرارت)

قاشق سوپخوری                  ۱ عدد

دستکش پلاستیکی                ۱ جفت

شیشه رنگ غذا

(به رنگ های نختلف)

سرکه                                  ۴ قاشق سوپخوری

آب جوش                             دو فنجان

نوار پلاستیکی                     ۲-۵ عدد

(در اندازه های مختلف)

پنبه                                    مقداری

بذر یونجه                           ۱ پاکت

بذر شاهی                            ۱ پاکت

بذر پیازچه                           ۱ پاکت

روش کار

تخم مرغ ها را داخل آب سرد بگذارید و بعد سرکه سفید به آنها اضافه کنید و بگذارید به مدت ۹ دقیقه بجوشند ( برای تخم بلدرچین ۳ دقیقه کافی است) . سپس آنها را از آب خارج کنید .اینکار ممکن است کمی کثیف کننده باشد روزنامه های باطله در محل پهن کنید  تا کثیف کاری نشود. روی بشقاب یا سینی مورد نظر را با دستمال کاغذی بپوشانید . دستمال ها را روی هم قرار دهید چرا که قرار است تخم مرغ های رنگی در این بخش خشک شوند . برای کار کردن بهتر است از دستکش پلاستیکی استفاده کنید چرا که رنگ ها می توانند روی خلل و فرج ناخن ها نفوذ کنند و ظاهر دست ها را نامرتب نشان دهند.

آموزش ساخت تخم مرغ های رنگی

رنگ کردن تخم مرغ

رنگ کردن

چه از رنگ های پودری استفاده کنید و چه از رنگ غذا آماده کردن رنگ یک روش و شیوه دارد اگر چه رنگ های پودری همواره طبق دستورالعمل خاصی آماده می شوند که روی بسته بندیشان ذکر می شود ولی معمولا باید پودر رنگ را در یک دوم فنجان آب جوش حل کرده و یک قاشق سوپخوری سرکه سفید به آن اضافه نمود. شیشه های رنگ را در ۴ ظرف پیرکس به طور جداگانه بریزید. روی آنها یک دوم فنجان آب جوش بریزید و بعد سرکه را اضافه کنید. حالا تخم مرغ ها برای رنگ کردن آمده اند.

رنگ آمیزی تک رنگ

برای رنگ کردن ،هر یک از تخم مرغ ها را در ظرف شیشه ای رنگ مورد نظرتان فرو ببرید و بگذارید به مدت ۱۰ ثانیه داخل رنگ بمانند بعد تخم مرغ ها را باقشق از ظرف بیرون بیاورید و بعد به رنگ روی آنها توجه نمایید خواهید دید ککه تخم مرغ های سفیدتر رنگ ها را بسیار جذاب تر و خیره کننده تر نشان می دهند. تخم مرخ های تیره تر بهتر است برای مدت زمانی طولانی تر داخل ظرف رنگ بمانند  و برای آنکه تخم مرغ ها براق بهن نظر برسند  می توانید کمی روغن گیاهی روی آنها بمالید البته بعد از آنکه رنگ ها کاملا خشک شد.

آموزش ساخت تخم مرغ های رنگی

تخم مرغ های رنگی

ایجاد خطوط رنگین کمانی

تخم مرغ هایی که بصورت راه راه رنگ می شوند بسیار جذاب تر به نظر می رسند. ابتدا از روشن ترین رنگ که همان زرد است شروع کنید.تخم مرغ را داخل ظرف رنگ قرمز فرو ببرید. الیته دقت کنید که فقط نصف تخم مرغ رنگ قرمز شود و دوباره آن را با دستمال خشک کنید و بعد هم داخل ظرف آب بریزید(فقط قسمت پایینی را در رنگ فرو ببرید)  و خیلی سریع بردارید تا رنگ بنفش آن پر رنگ نگردد و دوباره تخم مرغتان را خشک کنید. حالا باید روی نیمه دیگر تخم مرغ کار کنید . قسمت پایینی را داخل ظرف رنگ قرمز فرو ببرید ولی اینکار را خیلی سریع انجام دهید به طوری که رنگ آن مثل قسمت قبلی قرمز نشود و به حالت نارنجی در آید بعد از خشک کردن تخم مرغ آن را داخل ظرف حاوی رنگ سبز فرو ببرید تا قسمت پایین به رنگ سبز روشن در آید شما می توانید این کار ا با دورنگ دیگر انجام دهید و یا اینکه به صورت پشت سر هم از از یک رنگ سوم نیز استفاده کنید  به هر حال انتخاب رنگ ها و طرح ایجاد شده با خودتان است

آموزش ساخت تخم مرغ های رنگی

تخم مرغ های رنگی رنگین کمانی

رنگ  آمیزی تخم مرغ ها به صورت راه راه با نوارهای پلاستیکی

بندهای پلاستیکی را دور تخم مرع بپیچید و بعد آنها را وارد رنگ مورد نظر کنید . برای این بخش از دو رنگ استفاده می شود یکی روشن یکی تیره. ابتدا تخم مرغ را در رنگ روشن فرو ببرید بگذارید تا تخم  مرغ خشک شود و یا اینکه خودتان با دستمال آن را خشک کنید. دوباره این بندها را در حالت های مختلفی دور تخم مرغ بپیچید تا خطوط نامنظم تری روی آن ایجاد شود حالا تخم مرغ را در یک رنگ دیگر که به انتخاب خودتان است فرو ببرید و آن را بیرون بکشید و مجددا خشک کنید حالا بندها را جدا نمایید

گلدان های تخم مرغی

تخم مرغ های شما به خودی خود بسیار زیبا شده اند اما اگر این تخم مرغ های زیبا را با عنوان گلدان های کوچک استفاده کنید کارتان شیک تر به نظر می رسد. می توانید قسمت کوچکی از بالای تخم مرغ را جدا کنید  و محتویات آن را خارج کنید و یک گلدان زیبا درست کنید. بعد از آنکه تمام محتویات تخم مرغ را خارج کردید یک لایه پنبه را داخل آن قرار دهید  تا حدود نیمی از آنها پر شود ۲ قاشق سوپخوری آب داخل آن بریزید تا مرطوب شود و بعد از هریک از بذرها به اندازه یک دوم قاشق چایخوری بردارید و داخل پوسته تخم مرغ بریزید تخم مرغ ها ر داخل جا تخم مرغی بگذارید  و بگذارید چند روز پشت پنجره بمانند و در این مدت به آنها آب بدهید تا بذرها رشد کنند.

منبع : پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید