""

آموزش عکس گرفتن از کودک

0

شاید تصور کنید عکس گرفتن از کودک کار ساده ای است. کافی است به او بگوییم در جای خود بایستد، ژست بگیرد  و ما دکمه دوربین را فشار دهیم. به همین راحتی! اما مسئله به همین سادگی نیست .کودکان تحرک و جنب و جوش را دوست دارند و به ندرت پیش می آید بدون دلیل در جای خود بایستند. با استفاده از تکنیک ها و روش های زیر کیفیت عکس های فرزندتان را افزایش دهید حتی اگر یک عکاس آماتور و دارای یک دوربین غیر حرفه ای هستید

فلاش دوربین را خاموش کردده و از نور طبیعی استفاده کنید.

برخی افراد عادت به استفاده از فلاش دوربین دارند. فلاش دوربین جز در موارد خاص نباید مورد استفاده قرار گیرد. نوری که از فلاش دوربین بر موضوع مورد نظر می تابد مصنوعی است و گاه موجب تغییر ویژگیهای چهره می شود. همچنین گاه استفاده از فلاش موجب جلب توجه کودک شده و باعث می شود او از حالت طبیعی خود خارج شده و مانع عکاسی شما شود. اگر فلاش دوربین خاموش باشد، شما می توانید از کودک عکس های متوالی و متعددی بگیرید تا نهایتا بتوانید بهترین و با کیفیت ترین آنها را انتخاب کنید برای اینکه از نور طبیعی بیشترین بهره را ببرید ، بهتر است صورت فرزندتان رو به نور باشد. اگر منبع نور پشت سوژه باشد ، سوژه در عکس سیاه و تاریک می شود. همچنین تابش نور از کنار نیز تصویر زیبایی ایجاد می کند.

چگونه از کودکان عکس بگیریم

عکس گرفتن از کودکان

به دنبال ژست های رسمی نباشید

نبایداز یک کودک انتظار داشته باشید مانند یک بزرگسال در مقابل دوربین بایستد و ژست بگیرد. معمولا با ارزش ترین عکس ها از کودکان عکس هایی هستند که تصویر آنها را در حالت طبیعی ثبت کرده است. لازم نیست کودک حتما به لنز دوربین خیره شود تا شما بتوانید از او عکسی بیندازیدو دوربین را بردارید و در حالیکه او در حال بازی است چند عکس پی در پی از اوبگیرید و سپس بهترین را انتخاب کنید. می تواند سرعت شاتر دوربین دیجیتال (اولین دوربین دیجیتال جهان)خود را افزیش دهید با اینکار حتی اگر فرزند شما در حال حرکت باشد، تصویر او شفاف و با کیفیت ثبت می شود.

بهترین مکان را برای عکس انتخاب کنید

زمینه در عکس و زیبایی آن تاثیر زیادی دارد.انتخاب زمینه مناسب نه تنها بر زیباتر شدن عکس موثر است بلکه موجب تشویق کودک نیز می شود. فرزندشما اگر در مکانی ماند ساحل دریا یا پارک باشد بیشتر با شما همکاری خواهد کرد تا زمانیکه در آشپزخانه یا اتاق خواب قصد عکاسی از او را داشته باشید. در محیط های جذاب و جدید حس کنجکاوی کودک تحریک شده و میل او به کشف محیط افزایش می یابد. هنگامیکه کودک در حال پی بردن به جذابیت های محیط جدید است ، شما می توانید عکس های زیبایی از او بیندازید. همچنین معمولا در محیط باز و خارج از خانه، نور بسیار زیبا و طبیعی تر است که همین موضوع بر کیفیت عکس تاثیر مثیت می گذارد.

سرعت عمل داشته باشید.

کودکان در جای خود ثایت نمی ایستند مگر اینکه معجزه ای در کار باشد. آنها مدام در حال حرکت هستند . پس این شما هستید که باید خود را با سرعت حرکت آنها تنظیم کنید. اگر می خواهید از فرزندانتان عکس بگیرید و موقعیت های زیبا و خاص زندگی او را ثبت کنید ، یا سریع تصمیم بگیرید سریع تنظیمات دوربین را هماهنگ کنید و سریع عکس بیندازید همچنین سعی کنید هنگام عکاسی تا جاییکه ممکن است کودک را متوجه دوربین نکنید زیرا معمولا کودکان با دیدن دوربین از حالت طبیعی خود خارج می شوند و این نکته معمولا بر زیبایی و دلنشینی عکس تصمیم می گذارد.

صبور باشید

معمولا امر و نهی کردن به کودکان فایده ای ندارد و آنها کاری را که خود دوست دارند یا صحیح می دانند انجام می دهند . عکاسی نیز ار این قاعده مستثنی نیست . هنگام عکس گرفتن کودکان رئیس هستند. اگر سن کودک مناسب است ، با او صحبت کنید و برای او توضیح دهید که عکس زیبا باید چگونه باشد و او چرا باید به حرف شما گوش دهد . اگر او قبول نکرد ، صبر کنید و اجازه دهید موقعیت مناسب ایجاد شود . دوربین را همیشه آماده نگهدارید تا با دیدن موقعیتی زیبا ، فرصت را از دست ندهید.

بر تصویر کودک تمرکز کنید

اگر می خواهید از فرزندتان عکسی بیندازید موضوع اصلی عکس باید کودک باشد . گاه زمینه عکس یا افراد یا اشیا اطراف کودک آنقدر قوی و شلوغ هستند که بر موضوع اصلی غالب می شوند. چنین عکس هایی معمولا زیبا و به یاد ماندنی نیستند. بدین منظور بهتر است تا جاییکه ممکن است فاصله شما از موضوع کم باشد. البته این فاصله باید منطقی باتشد چرا که نزدیک بودن بیش از حد دوربین خارج شدن تصویر از حالت طبیعی می شود.

منبع: پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید