""

آیا قلب انسان واقعا می شکند و دل شکستگی درد دارد؟

1

همگان پیاپی این جمله را گفته یا شنیده ایم که :”قلبم شکست!” آیا حقیقت دارد که قلب انسان می شکند؟!پزشکان ‍‍ژاپنی این حالت را شناخته اند و آن را “تاکوتسوکاردیومیوپاتی” می نامند. “تاکوتسو” ظرفی است که ژاپنی ها در آن ماهی می ریزند و تصاویری از قلب کسانی که به این عارضه دچار بوده اند،در آن به چشم می آید.

گهگاه موقع شنیدن خبر ناگواری همانند از دست دادن عزیزی، به ناگاه در قفسه سینه ، دردی حس می کنیم.چنین بازتابی -اعم از درد درقفس سینه و یا چیزی نظیر حمله قلبی موقع شنیدن خبر بد ، پدیده ای است که پزشکان آن را سندروم قلب شکسته  نام نهاده اند.

آیا قلب انسان می شکند

قلب شکسته

پزشکان به تازگی اعلام کرده اند نشانه های زیادی هست مبنی بر اینکه ابتلا به سندروم قلب شکسته ممکن است به مرگ افراد منتهی شود .

دل شکستگی ، دردآور است، خواه عامل آن شکست عاطفی باشد ، یا بر اثر فوت یکی از بستگان رخ دهد.لیکن به نظر می رسد این پیشامد خطرهای جدی تری از دردناکی را در پی داشته باشد؛ چون به موجب شواهدی فرواوان ،‌اختلال های قلبی که بر اثر رخدادهای شدید احساسی پدید می آید، ممکن است به فوت فرد منجر شود.

“الکساند لیون” متخصص قلب و عروق اظهار می دارد:سندروم قلب شکسته ،‌ عامل دو درصد از ۳۰۰هزار حمله قلبی است که سالیانه در انگلیس روی می دهد.بررسی نوین به پزشکان کمک می کند تا با دقتی زیاد این وضع را باز شناسد و بدین ترتیب قادرند حد شیوع ابتلا را به سندروم یا د شده مشخص سازند.

ابتدا افزایش شدید آدرنالین ، باعث ابتلا به این سندروم معرفی می گردد؛ رویدادی که امکان دارد بر اثر پیدایش حادثه ای خوش یا ناخوش پدیدار شود.برخلاف یک حمله قلبی که به سبب انسداد یکی از شریان های قلبی صورت می گیرد، در سندروم قلب شکسته ، هیچ شریانی بسته نمی شود.در عوض پزشکان براین باورند که فزونی بی اندازه آدرنالین به فلج موقت بطن زیرین قلب منتهی می شود و به این صورت به حفره بالایی فشار بیشتر وارد می گردد و به این ترتیب نشانه های معمول حمله قلبی مشاهده می شوند و علاوه بر این ،‌شکل ظاهری حفره های زیرین قلب هم عوض می شود.

پژوهش های پیشین حاکی از آن است که ابتلا به این سندروم در بین زنان بیشتر از مردان است؛ حدود ۹ مورد از ۱۰ مورد این سندروم به زنان و آن هم بیشتر در سنین ۵۰ سالگی یا بالاتر مربوط می شود.با این حال ،گویی زنان بهتر از مردان می توانند از اثر افزایش شدید آدرنالین جان به در می برندو احتمال مرگ مرد ها دراثر این رخدادها بیشتر از زنان است.

علت ایجاد سندروم قلب شکسته چیست؟

همانطوری که یاد آور شد افزایش ناگهانی میزان هورمون های تنش و فشار عصبی مانند آدرنالین، ممکن است به طور موقت سبب آسیب رسانی به قلب می شود؛ هرچند که کاملا مشخص نیست که  این هورمون ها چگونه به قلب لطمه می زنند، ولی آنچه که بدیهی است، این است که سندروم قلب شکسته به دنبال یک رخداد ناراحت کننده جسمانی یا احساسی پدیدار می گردد.

در موارد بسیار نادر ، این سندروم ،‌مرگ فرد را در پی دارد.با این حال ،‌چه بسا افرادی که به این سندروم گرفتار می شوند،‌اما به سرعت بهبود می یا بند و این عارضه تاثیر زیان بخش طولانی مدتی برایشان ندارد.

علائم سندروم قلب شکسته

نشانه های این سندروم نظیر علائم حمله قلبی است؛ یعنی با درد قفس سینه و تنفس کوتاه آغاز می شود.درد ممتد و مزمن قفسه سینه ممکن است مربوط به حمله قلبی باشد  که در این صورت باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

طرز تشخیص سندروم قلب شکسته از حمله قلبی

در اکثر مواقع ، حمله قلبی از انسداد کامل عروق قلب توسط لخته های خونی پدیدار می آید.اما در سندروم قلب شکسته ،‌عروق بسته نمی شوند؛گرچه جریان خون کند تر می گردد.ترمیم رگ (آنژیو پلاستی)با گذاشتن توری مخصوص رگ در درمان حمله قلبی صورت می گیرد.ولی چنین درمان هایی دراین سندروم موثر نمی باشند. به موجب پاره ای پژوهش ها،‌ سندروم قلب شکسته ممکن است در ۱۰ درصد موارد چندین بار روی دهد.

اختصاصی پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید