""

اصول عیدی دادن و هدیه دادن به کودک

0

نوروز یکی از مناسبت هایی است که افراد به بهانه آن به یکدیگر هدیه یا عیدی می دهند . والدین نیز برای فرزندن خود وجه یا هدیه ای به عنوان عیدی در نظر می گیرند به همین دلیل هم کودکان این موقع سال را خیلی دوست دارند.

آشنایی با شخصیت کودک نیز می تواند راهنمای خوبی برای والدین هنگام خرید هدیه باشد. اینکه کودک در چه زمینه ای استعدادهای بیشتری دارد باید مد نظر قرار بگیرد . علاوه بر این باید به سن کودک نیز توجه داشت . هر کودکی در هر سنی نیازهای خاص دارد. بهترین هدیه برای کودکان هدیه ای است که علاوه بر سرگرم و خوشحال کردن آنها ، رافع یکی از نیازهای رشدی آنها باشد.

هدیه و عیدی دادن به کودکان

عیدی دادن به کودکان

کودکان ۰- ۶ ماهه

یکی از کارهایی که کودکان در این سن به آن علاقعه زیادی دارند ، کشف محیط اطراف و توانایی های خودشان است . آنها به تریج می فهمند که چگونه باید از دست ها ، پاها و چشم ها و حواس خود استفاده کنند.آنها از روابط علت و معلولی شگفت زده می شوند و هوشیاریشان نسبت به محیط به مرور بیشتر می شود. بهترین هدیه در این سن گرفتن اسباب بازیهایی است که توجه کودک را به خود جلب می کند . وسیله هایی که صدای بلند دارند رنگی و دارای چراغ هستند گزینه های مناسبی محسوب می شوند و هچنین هر وسیله ای که کودک بتواند آن را بمکد یا گاز بزند نیز خوب است. در هر صورت وسیله های خریداری شده باید سبک باشند. عروسک های حوله ای ، توپ های نرمی که چراغ دارند و جغجغه نیز چند نمونه از این دسته هستند

کودکان ۶-۱۲ ماهه

این کودکان هوشیاری بیشتری نسبت به محیط اطرافشان پیدا می کنند و دندان های آنها در حال بیرون آمدن است  و یاد می گیرند چگونه باید اشیا را در دست خود نگه دارند . با افزایش تحرک کودک  میل او به کشف دنیای اطراف و لمس کردن آن بیشتر میشود . اسباب بازی ها یکی از بهترین و سایلی هستند که می توان به وسیله آنها کودک را در کشف محیط یاری کرد.تکان دادن، لرزاندن ، پیچاندن  و بسیاری از حرکات دیگر را می توان به کمک اسباب بازیهای مربوطه به کودک آموزش داد. از نمونه های مناسب وسایل بازی برای کودکان در این سن می توان به تشکچه های نرم مخصوص بازی، توپ های بزرگ  و تاب های مخصوص کودکان اشاره نمود.

کودکان ۱-۳ ساله

آنها در این سن علاقه شدیدی به بازی دارند و دوست دارند شدیدا ادای پدر و مادر خود را دربیاورند و از این کار لذت می برند کودکان در این سن فعالیت زیادی دارند . آنها به بازی با انواع بلوک های خانه سازی که به آنها اجازه می دهد از خلاقیت و قوه تخیل خود استفاده کنند نیز علاقه زیادی دارند . با توجه به این اسباب بازیهایی نظیر عروسک و وسایل جانبی آن نظیر کالسکه و شیشه برای دختران یا سه چرخه برای پسران مناسب به نظر می رسد . خمیر بازی و تخته سیاه کوچک نیز انتخاب های خوبی هستند . وسایل نقاشی نیز می تواند برای آنها جذاب باشد

کودکان ۳-۶ ساله

در این سن آمادگی آنها برای یادگیری بیشتر است . کودکان در این سن هم نقش بازی کردن را دوست دارند اما درک آنها نسبت به کاری که انجام می دهند افزایش یافته است . برای مثال ممکن است یکی از فرزندان شما دوست دارد عکاس شود و دیگری علاقه به دندان پزشکی داشته باشد . می توانید هدیه مطابق با سلیقه آنها برایشان خریداری کنید . همچنین وسیله ای که برای فرزندانتان انتخاب می کنید به گونه ای باشد که به تقویت قوه تخیل او کمک کند . ماشین خانه سازی های پیچیده و و سایل کاردستی می تواند انتخاب خوبی باشد.

پارس کده

چگونه هوش هیجانی رادر فرزندم تقویت کمک (۱۳ راه)

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید