""

افسردگی جزئی از پیری و سالمندی نیست

0

هر کسی ممکن است گاهی افسرده و غمگین شود .افسردگی حالتی کاملا طبیعی در زندگی هر فرد است که ممکن است گاهی بیشتر از معمول یه طول بینجامد و زندگی فرد و اطرافیانش را را تحت تاثیر قرار دهد که این دیگر حالت طبیعی نیست.

افسردگی جزئی از پیری و سالمندی نیست ، بلکه مانند بیماری های قلبی و دیابت ممکن است گاهی برخی از افراد را گرفتار کند که در این صورت فرد باید تحت درمان قرار گیرد.

به طور معمول از صد سالمند ۱۵ سالمند دچار افسردگی می گردند. و از این میان آن دسته از سالمندانی که در خانه های سامندان زندگی می کنند بیشتر دچار افسردگی می شوند .معمولا افرادی که در پیری دچار افسردگی می شوند در دوران جوانیشان نیز به این مشکل دچار می شدند  اما اگر سالمندی در جوانی دچار افسردگی نبوده اما اکنون دچار افسردگی است باید در پی عوامل مشکل گشت.

مرگ همسر و عزیزان ، از دست دادن شغل و بازنشستگی ، مسیر معمول زندگی فردی را که سال ها به آن عادت داشته است، تغییر می دهد که این تغییر نیز سبب ساز افسردگی می تواند باشد.

افسردگی در سالمندان

سالمند

علائم افسردگی در سالمندان

چند نمونه از نشانه های افسردگی در سالمندان را بیان می کنیم تا با مشاهده آنها اطمینان یابید که سالمند مورد نظرتان به افسردگی مبتلا شده است.

* بیش از دو هفته است که به غذا خوردن میلی ندارد  و یا فعالیت های مورد علاقه خود را انجام نمی دهد و دیگر تمایلی به آن ها ندارد.

* بیش از حد ساکت می شود ودر خود فرو می رود

* تمایلی به حضور در جمع ندارد و می خواهد تنها در خانه بماند.

* داروهایش را مصرف نمی کند.

 

اگر پدر یا مادر شما همواره مایل به گردش در خیابان بود اما اگر دیگر حوصله رانندگی ندارد شما این کار را برای آن ها انجام دهید.

سالمندان کمتر از جوانان تحمل از دست دادن عزیزانشان را دارند و بی دلیل نیست که پس از فوت یکی از نزدیکان گرفتار افسردگی می شوند.

در این مواقع باید با آن ها صحبت کنیم تا احساسات درونیشان را بیرون بریزند و سبک شوند.

به صحبت هایشان گوش دهید و به احساساتشان احترام بگذارید.

آن ها وقتی می بینند شما به صحبت هایشان گوش می دهید و احساساتشان را می پذیرید آرام می شوند.

 

اعضای خانواده سالمندان افسرده باید از ناتوانی ها و مشکلاتی که افسردگی برای آنها ایجاد می کند آگاه باشند و هرگز به گونه ای رفتار نکنند که آن ها به خاطر این مشکل احساس گناه کنند ، هرگز به فرد افسرده نگویید «از این حال بیرون بیا و شاد باش»

زیرا او واقعا می خواهد شاد باشد اما نمی تواند ، آن ها به این دلیل که دوست دارند دائما در رختخواب باشند سرزنش نکنید ، زیرا سرزنش شما فقط حال آن ها را بدتر می کند.

هرگز کارهایی را که خودشان می توانند انجام دهند برایشان انجام ندهید به خصوص زمانی که از شما کمک نخواسته اند. کمک های شما آن ها را به این نتیجه می رساند که دیگر توانایی ندارند و او احساس بی ارزشی و ناتوانی می کند

گاهی اوقات سالمندان حاضر به همکاری با شما نمی باشند در این موقع می توانید از پزشک معالجشان کمک بخواهید.

سالمندان معمولا هر چند ماه یک بار برای معاینات معمول به پزشک مراجعه می کنند ، می توانید کمی قبل از موعد معاینه ، با پزشک او صحبت کنید و او را در جریان حال سالمندتان قرار دهید. سالمندان معمولا حرف های پزشک حود را بیشتر قبول دارند  و حرف های او را بهتر می پذیرند.

 پارس کده

 

 

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید