""

اولین دندان کودک و همه چیز در مورد دندانهای کودک

0

همه چیز در مورد اولین دندانهای کودکان:
بعد از دوران بارداری و تولد فرزندمان اکنون به دورانی می رسیم که در انتظار رویش دندانهایش هستیم.دندان درآوردن ،تجربه چندان خوشایندی نیست.با آغاز نیش زدن دندانها معمولا کودکان دچار علایمی نظیر گریه ، بیقراری و بی اشتهایی می شوند که ناشی از درد رویش دندان است. اگر کودک شما در سن رویش دندان است،مسلما اطلاعات این مطلب برایتان مفید خواهد بود.

اولین دندان کودکان

دندان کودکان

چه زمانی اولین دندانها نیش می زنند؟
بین ۶ ماهگی تا یک سالگی! برخی کودکان سریعتز از سایرین و با ورود به ۶ ماهگی دندان درمی آورند.برخی دیگر دیرتر و تا قبل از یک سالگی دندانهایشان نیش می زند.
ممکن است کودکی یا دندان متولد شود؟
بله . از هر دو هزار کودک ،یک نفر با دندان متولد می شود که به آن دندان جنینی می گویند.این دندان گاهی ایجاد مزاحمت می کند و اجازه نمی دهد تا نوزا یه راحتی سینه مادر را بمکد و مادر نیز گاهی دچار مشکل می شود.دندان جنینی ریشه ندارد و معمولا بعد از چند روز می افتد. گاهی نیز به توصیه پزشک می توان آن را کشید تا آن را نبلعد.
ابتدا کدام دندانها در می آیند؟
اولین دندانی که نیش می زند، دندان جلوی فک پایین است و بعد دندان های جلویی فک بالا نمایان می شوند؛سپس دندانهای آسیاب و بعد نیش ،پس از آن ،دوباره دو آسیاب دیگر می رویند.تمام دندان ها به ترتیت اول در فک پایین بعد در بالا نیش می زنند و اینگونه است که کودک شما صاحب دندانهای کوچک مرواریدی می شود.
کودک ۳ ساله تمام دندان ها را دارد؟
بله.در این سن ۲۰ دندان شیری در می آید و قرار است تا ۶ سالگی باقی بماند.اگر کودک شما سه ساله است و برخی دندانها را ندارد،حتما با دندان پزشک اطفال مشورت کنید.
دندان در آوردن با چه نشانه هایی همراه است؟
• معمولا کودک در این دوره بسیار گریه می کند،گونه هایش قرمز و متورم است،تب دارد، اسهال می گیرد و دچار سوختگی مقعد می شود. گاهی به دلیل سوزش لثه شب ها از خواب بیدار می شود و بی تابی می کند؛ البته ممکن است کودکی تنها یکی از این نشانه ها را داشته باشد؛به هر حال تحمل درد در تمام کودکآن یکسان نیست و ممکن است کودک شما بدون هیچ یک از این علایم دندان در آورد.ممکن است علامت های رویش دندان با علایم بیماریهای گوش و حلق و بینی اشتباه گرفته شود.مهم آن است که مادر دقت داشته باشد که کودک در طول روز مرتبا این علایم را دارد یا گهگاه بی تابی می کند.اگر این نشانه ها همیشگی یاشد،یعنی کودک بیمار است.
• آیا می توانم به کودکم کمک کنم؟
• بله.در این دوران لثه های کودک ملتهب و دردناک است و فشار دندان بر روی جسمی خارجی باعث آرامش کودک می شود.بهترین کار این است که برای کودک اسباب بازیهای دندانی بخرید و در فریزر بگذارید تا خنک شود بعد به او بدهید تا به دهان ببرد.سرما درد را تسکین می ده .از قطره ,,تایلنول,, هم می توانید استفاده کنید اما از ژل های دندانی استفاده نکنید.این ژل ها آنقدرها هم که فکر می کنید مفید و موثر نیستند. کودک شما نیمی از ژل را می خورد و باقی ژل زا بزاق بی اثر می کند.حتی اگر ژل ها اثر کنند ، اثر فوق العاده کوتاهی دارند.بهترین کار این است که لثه کودکتان را با انگشت تمیزتان ماساژ دهید.استفاده از مسواک های انگشتی هم مفید است.
• رویش دندان میل کودک به غذا خوردن غذا را کم می کند؟
• بله مکیدن باعث افزایش جریان خون در نواحی ملتهب شده می شود و آن را دردناک تر می کند.کودکان ممکن است حتی در این زمان از خوردن سینه مادر یا پستانک هم خودداری کنند.
• مالش لثه با قند به رویش سریع تر دندانها کمک می کند؟
• این ترفند سنتی نه تنها موثر نیست بلکه می تواند به دندانهای تازه نیش زده کودک آسیب برساند.فراموش نکنید که قند ها اولین دلیل پوسیدگی دندانها هستند و بهتر است تا رویش کامل دندانها از دادن قند یه کودک اجتناب کنید.
• از چه زمانی باید مسواک زدن را به کودک بیاموزیم؟
• با رویش اولین دندان باید مسواک زدن شروع شود. تا جاییکه ممکن است باید دومرتبه در روز دندانهای کودک را مسواک کرد.در ابتدا یه کمک آب جوشیده و بعد با خمیر دندانهای مخصوص کودکان. در ضمن نباید به کودک شب ها شیر با عسل یا شکر داد .برخی مواد غذایی نیز بزاق را اسیدیته می کنند و می توانند به دندانهای تازه روییده آسیب زنند و باعث پوسیدگی آن ها شوند.

اختصاصی پارس کده

پیشنهاد پارس کده

چگونه با پوست پرتقال دندانی سفید داشته باشیم

 قاشق شکر در روز مناسب برای دندان های بدون پوسیدگی

روانشناسی کودک،با بچه های لوس چگونه رفتار کنیم

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید