""

بررسی دلایل مجرد بودن جوانان ( قسمت اول)

0

چرا با اینکه نمی خواهی هنوز مجرد هستی؟
ازدواج و آغاز زندگی مشترک خوب و لذت بخش است اما افرادی که هنوز مجرد هستند نیز باید از زندگی شان لذت ببرند.گاهی مجردها زندگی را فقط در آینده می بینند و زندگی مجردی را عاری ازهرگونه هیجان و لذتی می دانند؛البته این نگاه به زندگی و طرز تفکر کاملا اشتباه است،مجردی نیز دوره مهمی از زندگی است که باید به بهترین شکل ممکن سپری شود تا زمینه خوبی برای ساختن یک زندگی مشترک موفق باشد.
اما چرا گاهی برخی افراد با اینکه می خواهند و دوست دارندازدواج کنند،باز هم تنها هستند و نمی توانند وارد زندگی مشترک شوند؟ مسلما هیچ کس کاملا عاری از عیب نیست و در مقابل ،هیچکس هم کاملا سرشار از عیب نیست .شما مجموعه ای پیچیده از تجربیات مختلف در شرایط گوناگون هستید.همین عوامل سبب می شود تا شما برای انتخاب ادامه مسیر زندگی تان تصمیم خاصی بگیرید.دلایل بسیار زیادی وجود دارد که فردی با اینکه واقعا مایل به ترک دنیا ی تجرداست،نتواند ازدواج کند. در اینجا قصد داریم به برخی از عوامل موجود اشاره کنیم.

بررسی دلایل مجرد بودن جوانان

مجرد


 احساس نالایق بودن
تصویر ذهنی شما در مورد خودتان چیست؟ این تصویر ،اعتماد به نفس شما را شکل می دهد.تحقیقات بی شمار متخصصان نشان می دهد ما ناخودآگاه به سمت افرادی گرایش داریم که ازلحاظ اعتماد به نفس،سطح درآمد و تحصیلات هم سطح خودمان باشند و معمولا چنین افرادی را به سوی خود جذب می کنیم ؛در حالی که برای ازدواج رویای فردی را در ذهنمان پرورش می دهیم که از خودمان بالاتر و بهتر باشد.هنگامی که در واقعیت،فردی همانند خود را ملاقات می کنیم،متوجه می شویم این فرد یا آنچه در رویاهایمان ساخته ایم،متفاوت است؛پس علاقه به این فرد برایمان دشوار می شود.
اگر از ظاهر و شرایط فعلی زندگی تان شرمسارید و یا از اتفاقاتی که برایتان رخ داده است، ناراضی هستید،بدانید که این احساسات منفی توانایی شما را برای جذب فرد دلخواهتان کاهش می دهد.

بسیاری اوقات از اینکه به فردی برتر و بالاتر از خودتان نزدیک شوید،به ناگاه احساس شرم می کنید و به همین سبب،فرصت های بسیاری را از خودتان دور می کنید.زمانی که تصور خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید،احساس می کنیدشما لایق کسی بالاتر و بهتر از خودتان نیستید و حتی زمانیکه آن شخص به سوی شما بیاید ،به دلیل همان تصورذهنی، او را پس می زنید و با تمام این موارد در صورتی که ارتباطی شکل بگیردشما این ارتباط را به تباهی می کشانید؛چون فردی که قصد ازدواج با شما را دارد،توقع دارد که شما اعتماد به نفس بالایی داشته‌باشید و برای خودتان ارزش قایل باشید.

در مقابل برخی دیگر که چنین روابطی دارند به گونه‌ای رفتار کنند که طرف مقابل احساس نکند نسبت به آن ها سطح بالاتری دارد؛پس آنان بیش از حد قدرت نمایی می کنند و حتی گاهی رفتارهای تند و خشونت آمیز دارند؛در نتیجه این رفتارها موجب آزردگی و دل زدگی طرف مقابل از آن ها می شود.

اشتباهات والدین
گاهی اوقات افراد نمی توانند ازدواج کنند و علت اصلی آن را می توان در اشتباهات والدین جست و جو کرد.اگر والدین آنطور که باید از فرزندانشان تعریف و تقدیر نکنند،اعتماد به نفس فرزندان پایین می آید ؛در نتیجه مشکلاتی که در مورد قبلی ذکر کردیم پیش می آید و گاهی نیز شرایط برعکس می شود.والدین بیش از حد از فرزند شان تعریف می کنند‌ اعتماد به نفس کاذبی در وی ایجاد می کنند که دیگر این فرد را در شان و سطح خود نمی بیند؛در حالی که واقعیت با آنچه او تصور می کند متفاوت است.همانطور که گفته شد افرادی به سوی ما گرایش پیدا می کنند که هم سطح خودمان باشند و زمانی که ما از خود تصور بسیار بالایی داریم در حالی که در واقع تا حد زیادی این گونه نیست،برای انتخاب همسر با مشکل مواجه می شویم.در این شرایط باید آنقدر صبر کنیم تا فردی در حد و اندازه هایی که ما تصور می کنیم،پیدا شود و احتمال بروز چنین اتفاقی بسیار پایین است.

فشار اطرافیان
خانواده شما را بسیارتحت فشار قرار داده اند که حتما سریعتر ازدواج کنید،تمام دوستانتان ازدواج کرده‌اند،وقتی می بینید اطرافیان و دوستان شما ازدواج کرده‌اند،از مجرد بودنتان ناراحت می شوید و فشار خانواده و اطرافیان ،ترس از مجردی ،ناامیدی و حتی شرمساری از این موضوع،شما را بیشتر اذیت می کند.وقتی خانواده به شما می گوید که چرا ازدواج نمی کنید،در این حالت احساس می کنید که در این خانه زیادی هستید و دیگر جایی در این خانه ندارید. این وضعیت ،شما را به ناچار وا می دارد به هر فردی که سر راهتان قرار می گیرد،فکر کنید تا هر چه سریعتر ازدواج شما صورت گیرد اما متاسفانه بسیاری اوقات با افرادی آشنا می شوید که برای زندگی مشترک ،به هیچ وجه مناسب نیستند.(آیا داشتن رابطه های عاشقانه باعث ترس از ازدواج می شود)

هربار که با فردی وارد ارتباط می شوید و در آن ارتباط شکست می خورید،زمان زیادی را از دست می دهید که این موضوع حقیقتا به شما از لحاظ روحی و عاطفی آسیب می رساند و سبب می شویکه شما نتوانید بلافاصه وارد ارتباط جدیدی شوید. مجموع این اتفاقات موجب می شود زمان ازدواج شما به تعویق بیفتد؛در نتیجه ،شما زمان لازم برای شناخت افراد مناسب تر را از دست خواهید داد.

اختصاصی پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید