""

برلین منفی ۷ داستانی از جنگ از دیدی دیگر

0

برلین منفی ۷ داستانی از جنگ از دیدی دیگر

برلین منفی 7

برلین منفی ۷

 

 

 

رامتین لوافی می‌گوید فیلم «برلین منفی ۷» با نگاه به آدم‌هایی که موقعیت جنگ را تجربه کرده‌اند ساخته شد و محور قصه تفاوت فرهنگ‌هاست.

بهناز شیربانی: نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «برلین منفی ۷» شنبه شب با حضور رامتین لوافی کارگردان، سیامک پورشریف تهیه‌کننده، مصطفی زمانی و کارولین ایشوون بازیگران، فرشاد محمدی مدیر فیلمبرداری و علی مردانه دستیار کارگردان و برنامه‌ریز در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار برگزار شد.
در ابتدای این نشست رامتین لوافی کارگردان با اشاره به تم اصلی فیلم که زندگی چند مهاجر با ملیت‌های مختلف را روایت می کند، گفت: «دغدغه ساخت این فیلم جمعی بود نه فردی. فیلم با نگاه به آدم‌هایی که موقعیت جنگ را تجربه کرده‌اند ساخته شد و محور قصه تفاوت فرهنگ‌هاست.»

 

در ادامه سیامک پورشریف تهیه‌کننده گفت: «من فیلم‌های ایرانی را در خارج از کشور تولید می‌کنم. پیش از این فیلم سینمایی «چمدان» به کارگردانی مانی حقیقی را تهیه کردم.»

 

او ادامه داد: «در مورد عراق فیلم های متفاوتی ساخته شده، اما ما در این فیلم کمی متفاوت عمل کردیم و یک خانواده کوچک عراقی را موضوع اصلی قرار دادیم که ببینیم در جریان مهاجرت دچار چه بحران‌هایی می‌شوند.»

 

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «برلین منفی هفت» ادامه داد: «این فیلم با بودجه دولتی ساخته شده است. موضوع و ساخت آن را سینمای ایران قبول کرده است.به نظر من ما ایرانی ها در مورد عراق کم فیلم ساختیم. «برلین منفی ۷»از دید یک کارگردان ایرانی به مسائل جاری در عراق و آدم‌های آن جغرافیا می‌پردازد»

 

در ادامه این نشست مصطفی زمانی بازیگر این فیلم سینمایی ادامه داد: «فیلم ازر نگاه من داستان آدم‌هایی است که به دنبال امید می گردند.»

 

او ادامه داد: «دوست داشتم یک تجربه بین‌المللی با بازیگران خارجی در کارنامه‌ام داشته باشم. انگلیسی من خوب نیست. ابتدا قرار بود نقش من فارسی باشد، اما یک هفته قبل از شروع فیلمبرداری زبان حرف زدن من در فیلم به انگلیسی تغییر کرد. از این تجربه راضی هستم و امیدوارم مخاطبان هم از دیدن آن لذت برده باشند.»

 

در ادامه این نشست پورشریف صحبت‌های کارولین ایشوون بازیگر آلمانی این فیلم سینمایی را ترجمه کرد، اما قبل از آن گفت: «خانم ایشوون تئاتر خوانده است. او بعد از خواندن قصه از موضوع فیلم خوشش آمد و به جمع بازیگران فیلم اضافه شد.»

 

پورشریف ادامه داد: «او راضی نمی شد بدون دختر و همسرش به ایران بیاید. او با مساعدت دبیر جشنواره با خانواده‌اش به ایران آمد و از دیدن کشورمان هنوز هم شوکه است.»

 

در ادامه نشست کارولین ایشوون گفت: «فیلم‌های ایرانی را می‌بینم و  آثار اصغر فرهادی را دوست دارم. پرداختن به مسائل انسانی اولین نکته‌ای بود که در فیلمنامه «برلین منفی ۷» با آن برخورد کردم و مرا جذب کرد.»

 

او ادامه داد: «برای اولین بار بود که با یک کارگردان ایرانی کار می کردم و برای بار اول آن را در جشنواره فیلم فجر دیدم. فیلم بسیار احساسی است و مرا به فکر وادار می‌کند»

 

فرشاد محمدی فیلمبردار «برلین منفی ۷» نیز در ادامه گفت: «تا پیش از این تجربه کار در خارج از کشور را داشته‌ام. تمام امکانات فیلمبرداری در اختیار من گذاشته شد و با یک شرایط استاندارد فیلم در ۴۶ جلسه فیلمبرداری شد. در مجموع از کار خودم در این فیلم راضی هستم.»

 

زمانی در ادامه گفت: «تجربه لذت‌بخش برای من آرامش حاکم بر کار بود. کار با آلمانی‌ها بسیار حرفه‌ای بود .»

 

پورشریف در ادامه در پاسخ به این سئوال که چه مبلغی صرف ساخت «برلین منفی ۷» شده گفت:«این فیلم کار مشترک ایران و آلمان است. نوع فیلمسازی در اروپا بسیار متفاوت با ایران است. دستمزد بازیگران آلمانی به مراتب کمتر از بازیگران ایرانی بود.»

 

مصطفی زمانی در ادامه صحبت‌های پورشریف گفت: «اگر این موضوع ثابت شود من از سینما کنار می‌روم.»

 

پور شریف ادامه داد: «هزینه ساخت فیلم دو میلیارد تومان شده است.»

 

لوافی نیز در ادامه صحبت‌های پورشریف گفت: «بودجه این فیلم از نصف بودجه یک تله‌فیلم در آلمان کمتر بود.»

برلین منفی 7

برلین منفی ۷

 

در ادامه نشست علی مردانه دستیار کارگردان وبرنامه ریز گفت: «من برای اولین بار کار کردن در خارج از کشور را تجربه کردم.ما بعد از هر شب کاری ۳۶ ساعت استراحت داشتیم و روزهای یکشنبه باید کار را تعطیل می کردیم و همانطور که دوستان می گفتند کار بسیار حرفه‌ای پیش رفت.»

 

کارگردان فیلم سینمایی «برلین منفی ۷» در ادامه گفت: «روز اول که مصطفی کار را شروع کرد گفت اگر این فیلم را زیر ۷۰ جلسه تمام کردید من اسمم را عوض می کنم. این فیلم در ۴۶ جلسه تمام شد، اما او هنوز اسمش را عوض نکرده است.»

 

زمانی نیز در پاسخ به لوافی گفت:«من شیوه کار رامتین را نمی شناختم و با نحوه دکوپاژش آشنا نبودم.»

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید