""

بعضی از رژیم های لاغری برای کلیه ها مضر هستند

0

نتایج پژوهش محققان اسپانیایی نشان می دهد که رژیم های لاغری سرشار از پروتئین تاثیری منفی بر روی عملکرد کلیه ها دارد . این رژیم های لاغری مانند رژیم اتکینز، دوکان و غیره در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است، زیرا نتیجه بخش است و باعث لاغری می شود.

در این نوع رژیم لاغری ۳۰ تا ۵۰ درصد کالری های دریافتی به صورت پروتئین است و به همین دلیل به آن رژیم های پر پروتئین می گویند.

این رژیم ها اشتها را کاهش می دهد و به همین دلیل میزان کالری کمتری دریافت می شود.

رژیم لاغری و وزن کردن روی ترازو

رژیم لاغری

محققان آمریکایی بر روی ۲۰ موش آزمایشگاهی بررسی هایی را آغاز کردند .آن ها این موش ها را به دو گروه تقسیم کردند و به گروه اول رژیم پر پروتئین دادند که حاوی ۴۵ درصد پروتئین بود و گروه دوم رژیمی عادی را در پیش گرفتند .

محققان این موش ها را به مدت ۱۲ هفته زیر نظر گرفتند که معادل ۹ سال زندگی در انسان است. نتایج بررسی ها نشان می دهد که رژیم های لاغری پرپروتئین باعث شد این موش ها در مدت ۱۲ هفته ۱۰ درصد از وزن خود را از دست بدهند اما در عوض مشکلاتی در اوره و کلیه این موش ها پیدا شد.

این گونه رژیم ها باعث افزایش  کلسیم (فواید کلسیم)ادراری می شود تا حالت اسیدیته بر اثر مصرف زیاد پروتئین را جبران کند.

زمانی که ph ادرار اسیدی و میزان کلسیم آن نیز بیشتر می شود احتمال تشکیل سنگ کلیه به مراتب بالا می رود.

علاوه بر این محققان مشاهده کردند وزن کلیه ها به میزان ۲۲ درصد بیشتر شد.

به عقیده محققان دنبال کردن رژیم های لبریز از پروتئین در طولانی مدت اثرات منفی در سلامت انسان به بار می آورد.

در واقع میزان آسیب این گونه رژیم ها به کلیه ها همچنین به مواد غذایی دیگر برنامه غذایی بستگی دارد.باید بدانید که مصرف میوه ها و سبزیجات زیاد خطر تشکیل سنگ کلیه ها را افزایش میدهد.

به همین دلیل این مواد غذایی، مقدار زیادی پتاسیم و منیزیم دارند که حالت اسیدی این گونه رژیم ها را جبران می کنند.

توصیه می کنیم اگر رژیم غذای تان حاوی میزان زیادی پروتئین است ، در کنار آن مصرف میوه و سبزیجاتتان (سبزیجات در مقابل بیماریها)را افزایش دهید تا به کلیه هایتان آسیب نرسد.

 

 

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید