""

بیوگرافی لیلا حاتمی بازیگر خوش سیمای سینمای ایران و عکسهایش

0

بیوگرافی لیلا حاتمی:

لیلا حاتمی بازیگر خوشنام و خوش سیمای سینمای ایران در نهم مهرماه سال ۱۳۵۱ درتهران متولد شد وی تنها فرزند علی حاتمی کارگردان بزرگ و فقید سینمای ایران است.لیلا از دوران کودکی درفیلم هایی که به کارگردانی پدرش بود حضور داشت.

بنابراین از مکتب پدر هنر بازیگری را آموخت پدری که در عرصه فیلمسازی خوش درخشید و بعد از گذشت سالیان دراز هنوز هم فیلم سینمایی مادر او اثری است که در ذهن مخاطبان دیروز و امروز به یادگار مانده است.

عکس شخصی لیلا حاتمی

لیلا حاتمی

علی حاتمی که بر اثر بیماری و درحالیکه در حال ساختن فیلم جهان پهلوان تختی بود براثر بیماری سرطان درگذشت فیلمی که پس از مرگش توسط بهروز افخمی ادامه یافت.علی حاتمی فیلمسازی است که با عشق به سینما از دنیا رفت.مادر لیلا زری خوشکام نیز از هنرپیشگان سینمای قبل از انقلاب بود.

[box type=”shadow” align=”alignright” ]لیلا حاتمی به ۴ زبان زنده دنیا تسلط دارد در فیلم کمال الملک نقش کودکی کمال الملک را بازی کرد [/box]

زندگینامه لیلا حاتمی

لیلا پس از اخذ دیپلم در رشته ریاضی برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت اما مریضی پدر در سال ۱۹۹۷ باعث ناتمام ماندن تحصیلاتش شد چرا که بسرعت به تهران بازگشت وهمین باعث ماندگار شدنش در ایران شد.لیلا از جمله بازیگرانی است که در کودکی و نوجوانی در برنامه های کودک و فیلم های سینمایی نقش ایفا کرده است.اولین تجربه او بازی درسریال سلطان صاحبقران درسال ۵۴ بود و درسن ۳ سالگی بود و پس از آن در سریال های طلاق و هزاردستان ایفای نقش کرد.درسن۱۱سالگی در فیلم کمال الملک نقش کودکی کمال الملک را بازی کرد .او آنقدر درقالب نقش خود فرو رفته بود که کسی فکر نمی کرد او یک دختربچه است.و دراین فیلم درکناربازیگرانی چون جمشید مشایخی ،علی نصیریان،‌داود رشیدی ، محمد علی کشاورز و عزت اله انتظامی تجربه کرد.

عکس کودکی لیلا حاتمی و علی مصفا

عکس کودکی لیلا حاتمی و لیلی رشیدی

درسال ۱۳۶۱ در سری اول برنامه زیر گنبد  کبود که در آن مرضیه برومند علاو ه بر کارگردانی مجری و قصه گو هم بود حضور یافت و درکنار لیلی رشیدی که مرضیه برومند خاله اش بود در این مجموعه ۵ قسمتی بازی کرد .

فیلم دوران نوجوانی

فیلم دلشدگان  که به کارگردانی پدرش بود  فیلم دوران نوجوانی لیلا بود.در سن ۲۴ سالگی درسال ۱۳۷۵ برای اولین بار دریک کار سینمایی و در فیلمی که کارگردان پدرش نبود به نام  لیلا ساخته داریوش مهرجویی بازی کرد و برای آن فیلم دیپلم افتخار جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد .

لیلا حاتمی در نقش کودکی کمال الملک

لیلا حاتمی در نقش کودکی کمال الملک

فیلم موفق دیگرش آب و آتش بود که درآن نقش یک دختر روسپی را به خوبی ایفا کرد و برای بازی دراین فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن ازجشنواره فیلم فجر شد.

در سال ۱۳۹۰ به همراه اصغر فرهادی و تنی چند از بازیگران بخاطر بازی در فیلم جدایی نادر از سیمین به جشنواره فیلم برلین دعوت شد -اما بدلایلی که دلیلش را بازی درفیلم بعدیش عنوان کرد دراین مراسم حضور نیافت و به همراه ساره بیات و سارینا فرهادی برنده خرس نقره ای بهترین گروه بازیگران زن شد.

لیلا حاتمی و علی مصفا

لیلا حاتمی همسر علی مصفا بازیگر و کارگردان سینمای ایران است و دو فرزند به نامهای مانی و عسل دارد.نقطه عطف زندگیش بازی درفیلم لیلا که نقش مقابلش علی مصفا بود که در نهایت ازدواج وی با علی مصفا را رقم زد.و ی به چهار زبان زنده دنیا -انگلیسی ،‌آلمانی،‌فرانسه و ایتالیا-مهارت دارد.

عکس خانوادگی لیلا حاتمی و علی مصفا

لیلا حاتمی و علی مصفا

پولسازترین بازیگر زن

لیلا حاتمی با مجموع فروش چهار میلیاردو پانصدو هشتادو هفت میلیون تومان (جدایی نادر از سیمین، سعادت آباد، چیزهایی هست که می دانی، شیرین)‌پولسازترین بازیگر زن سال نود به شمار آمد.

عکس لیلا حاتمی و دخترش

عکس لیلا حاتمی و دخترش

لیلا حاتمی و جشنواره کن

لیلا حاتمی درمراسم اختتامیه جشنواره کن جایزه بزرگ جشنواره را به ماتئو گارونه کارگردان فیلم واقعیت اهدا کرد. دراین مراسم از لیلا حاتمی تحت عنوان ستاره فیلم جدایی نادر از سیمین دعوت شد تا روی صحنه حاضر شود و صاحب جایزه را معرفی و جایزه را اهدا کند.لباس لیلا حاتمی که درمحافل بین المللی واز جمله فستیوال کن نامش مطرح و بسیار مورد توجه رسانه های دنیا بود از سوی یکی از مراکز لباس و مد دنیا به عنوان یکی از ۱۰ لباس برتر مراسم فرش قرمز اختتامیه کن انتخاب شد.درلیستی که این موسسه منتشر کرد نام :شریل کول -پاس وگا -نیکول کید من-چن تینگ جیا-کامیلا آلوز-دایانا کروگر-اوا لانگریا-لیلا حاتمی-فریدا پنیتو و کریسچن استوارت دیده می شود که لباس لیلا حاتمی با طراحی و نظارت طراح ایرانی شیما امیراستواری تولید شد.در ایران این لباس مورد نقد برخی از مدعبیان قرارگرفته بود.

عکس لیلا حاتمی در جشنواره کن

عکس لیلا حاتمی در جشنواره کن

فیلم های لیلا حاتمی بترتیب سال :

۱-کمال الملک(علی حاتمی-۱۳۶۲)

۲-دلشدگان(علی حاتمی-۱۳۷۰)

۳-لیلا(داریوش مهرجویی-۱۳۷۵)

۴-شیدا(کمال تبریزی-۱۳۷۷)

۵-میکس(داریوش مهرجویی-۱۳۷۸)

۶-آب و آتش(فریدون جیرانی-۱۳۷۹)

۷-مربای شیرین(مرضیه برومند-۱۳۷۹)

۸-ایستگاه متروک(علیرضا رئیسیان-۱۳۸۰)

۹-ارتفاع پست(ابراهیم حاتمی کیا-۱۳۸۰)

۱۰-سیمای زنی دردوردست(علی مصفا-۱۳۸۲)

۱۱-سالاد فصل(فریدون جیرانی-۱۳۸۳)

۱۲-حکم(مسعود کیمیایی-۱۳۸۳)

۱۳-شاعر زباله ها(محمد محمدی-۱۳۸۳)

۱۴-هرشب تنهایی(رسول صدرعاملی-۱۳۸۶)

۱۵-شیرین(عباس کیارستمی-۱۳۸۶)

۱۶-بی پولی(حمید نعمت الله-۱۳۸۷)

۱۷-چهل سالگی(علیرضا رئیسیان-۱۳۸۷)

۱۸-پرسه درمه(بهرام توکلی-۱۳۸۸)

۱۹-چیزهایی هست که نمی دانی(فرزین صاحب الزمانی-۱۳۸۸)

۲۰-آسمان محبوب( داریوش مهرجویی-۱۳۸۸)

۲۱-سعادت آباد(مازیار میری-۱۳۸۹)

۲۲-جدایی نادر از سیمین(اصغر فرهادی-۱۳۸۹)

۲۳-آشنایی با لیلا(عادل یراقی-۱۳۹۰)ویدئویی

۲۴-پله آخر(علی مصفا-۱۳۹۰)

۲۵-نارنجی پوش(داریوش مهرجویی-۱۳۹۰)

۲۶-سر به مهر(هادی مقدم دوست-۱۳۹۱)

۲۷-درخیال تو ساعت چند است؟(صفی یزدانیان-۱۳۹۲)درمرحله پیش تولید

در ادامه عکس های لیلا حاتمی و علی مصفا را برای شما آماده کردیم.

برای بزرگ شدن تصاویر می توانید بر روی عکس ها کلیک نمایید.

عکس علی مصفا و پسرش

علی مصفا و پسرش

علی مصفا و پسرش

علی مصفا و پسرش

عکس خانوادگی لیلا حاتمی و علی مصفا

لیلا حاتمی و علی مصفا

عکس خانوادگی لیلا حاتمی و علی مصفا

لیلا حاتمی و علی مصفا

عکس لیلا حاتمی و جمشید مشایخی

عکس لیلا حاتمی و جمشید مشایخی

عکس شخصی لیلا حاتمی

لیلا حاتمی

نشر پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید