""

تست شخصیت شناسی: زود عصبانی می شوید؟

0

هیچکدام از ما انسان ها تندخو، افسرده و ناراحت پا به دنیا نگذاشته ایم؛ بلکه اتفاقات ناگواری که در طول زندگی برای انسان به وجود می آید کار را به جایی می رساند که انسان احساساتش را به شکل عصبانیت و ناراحتی ابراز کند.

درحقیقت کینه، عداوت و ارتباط اشتباه با دیگران بر سلامت روانی افراد را تأثیر می گذارد. با جواب دادن به سوالات آزمون روانشناسی زیر به این نکته پی می برید که آیا ارتباط شما با دیگران در تنگنا قرار گرفته است و یا بلعکس به خوبی می توانید مشکل های خود را به شیوه ای درست و منطقی حل کرده و ارتباطی سالم با دیگران برقرار کنید.

مرد عصبانی

۱- همیشه اولین نفری هستم که برای گرفتن حق سایر افراد اقدام می کنم.

صحیح □    غلط □

۲- اگر شخصی به من بگوید چه کنم و چه نکنم، به شدت از کوره در می روم.

صحیح □    غلط □

۳- ابراز ناراحتی و عصبانیت به کسی که تو را ناراحت کرده، کاملا صحیح است.

صحیح □    غلط □

۴- از اینکه نفر دوم باشم، بسیار ناراحت می شوم.

صحیح □    غلط □

۵- همیشه برای به دست آوردن چیزی که می خواهم، دعوا می کنم.

صحیح □    غلط □

۶- برای مکالمه با افرادی مانند افسر پلیس شک نمی کنم و مضطرب نمی شوم.

صحیح □    غلط □

۷- به اصلاح رفتار دیگران علاقه دارم.

صحیح □    غلط □

۸- علاقه دارم به کسانی که در گذشته باعث ناراحتی من شدند، مهلتی دوباره بدهم.

صحیح □    غلط □

۹- اگر از دست کسی دلگیر شوم، بی تأمل این قضیه را به او می گویم.

صحیح □    غلط □

۱۰- اگر متواضع باشی، مردم از تو سوءاستفاده می کنند.

صحیح □    غلط □

۱۱- فردی که خشم را بروز می دهد، نسبت به کسی که عصبانیت خود را مخفی می کند، سالم تر می ماند.

صحیح □    غلط □

۱۲- اگر شخصی از کسی که از او بیزارم به بدی بگوید، بسیار خوشحال می شوم.

صحیح □    غلط □

 

رفتارهای خشونت آمیز,خشم و عصبانیت، کنترل عصبانیت بیرون ریختن خشم، نیاز به مدیریت و کنترل صحیح احساسات دارد

برای اینکه بتوانید امتیازات خود را در این تست مشخص کنید به هر پاسخ صحیح ۱ امتیاز بدهید و در آخر تمام امتیازات را با هم جمع بزنید، به خاطر داشته باشید زمانی که می خواهید به پرسش های خودشناسی پاسخ دهید، امکان دارد ناخودآگاه جوابی درست و واقعی به سوالات ندهید؛ مثلا هنگامی که مقدمه این تست را مطالعه کردید برای اینکه نتیجه این تست میزان خشم شما را زیاد نشان ندهد، به گونه ای جواب دهید که در آخر به عنوان فردی که خیلی زود عصبانی می شود، شناخته نشوید.

برای حل این مشکل می توانید از فردی که به شما نزدیک است و به خوبی از رفتار شما آگاهی داردو به قول معروف زیر و بمتان را می داندبخواهید هنگام جواب دادن به پرسش ها کنارتان باشد و در جواب دادن به پرسش ها به شما کمک کند.

نتیجه آزمون  برای امتیاز ۰ تا ۶:

میزان خشم و عصبانیت شما در حد متداول است. به ندرت می توان کسی را پیدا کرد که هرگز عصبانی نشود و اگر چنین شخصی وجود داشته باشد، باید در سلامت روان او تردید کرد. عصبانیت واکنش کاملاً نرمال انسان ها و حتی حیوانات است. برای حفظ سلامت روح و روان و حتی سلامت بدن، افراد باید در صورت اجبار عصبانیت خود را بروز دهند؛ اما چگونگی بروز عصبانیت، نیاز به کنترل صحیح احساسات و عواطف انسانی دارد و این طور نیست که عصبانیت به شکل داد و فریاد و دعوا ابراز شود، بلکه ابراز عصبانیت می تواند به متد هایی کاملا متمایز باشد که آسیبی به فرد عصبانی و اطرافیانش وارد نشود.

نتیجه آزمون  برای امتیاز ۷ و بیشتر:

خشم و عصبانیت شما در حد زیاد قرار دارد و به همین دلیل بدنیست ریشه اصلی این حالات را در خود پیدا کنید تا با روش های مناسب و آموختن پیشگیری های لازم، بتوانید جلوی ابراز خشم را به شکل نادرست بگیرید و میزان آن را کمتر کنید. درواقع شیوه ابراز احساسات شما نسبت به موقعیت های هیجانی به حالتی است که در نهایت منجر به خشم و عصبانیت می شود. اطمینان داشته باشید که با کنترل حالت های هیجانی و عصبانیت می توانید موقعیت های خوبی را از آن خود کنید؛ پس باید شیوه کنترل و مدیریت صحیح خشم را یاد بگیرید.

موضوع خشونت و عصبانیت چنان عمیق و گسترده است که بسیاری از روان شناسان آن را یک خصوصیت ذاتی می دانستند؛ در حالی که امروزه روان شناسان اعتقاد دارند عصبانیت یک خصوصیت ذاتی نیست، بلکه رفلکسی است که از طریق تجربه در مسیر پر پیچ و خم زندگی  آموخته می شود.اما ما از چه کسانی خشم را یاد می گیریم؟ مهم ترین اشخاصی که خشم را از آن ها می آموزیم، پدر و مادرمان هستند و در رتبه بعدی این دوستانمان هستند که عصبانیت را به ما یاد می دهند.

آدمیان در ذات خود توانایی بروز رفتارهای خشونت آمیز را دارند؛ درواقع ماشه خشونت اشخاص هنگامی چکانده می شود که یا اشخاص دیگر آن ها را آزرده کنند و یا اینکه برخلاف خواست و علاقه شان رفتار کنند و آنچه را انجام دهند که او دوست ندارد

زن و مرد عصبانی

کودکی که در محیط  خشن پرورش می یابد و رشد می کند، این رفتارها را می آموزد و در بسیاری اوقات احساساتی مثل استرس، غم وحتی شادی و خوشحالی را بیجا ابراز می کند و یا اصلا آن ها را بروز نمی دهد که این امر در دوره های دیگر و در جایی دیگر به شکل عصبانیت نشان داده می شود. رفتارهای خشونت آمیز معمولا به شکل هجوم به سمت اشخاص دیگر، فحش دادن، رفتار خشونت آمیز مانند دعواکردن و دست به یقه شدن، رفتارهای غلط اجتماعی، قلدری و یا به شکل دورشدن از دیگران و منزوی شدن ابراز می شوند.

برای درمان عصبانیت باید ابتدا انواع خشم و مفاهیم مربوط به آن را مشخص کرد. در حقیقت شخص باید علت و ریشه عصبانیتش را بداند و درک کند برای چه عصبانی است و بیاموزد که چگونه باید خشمش را ابراز کند؛ مثلا شماره یازده این تست روانشناسی در مورد این است که عصبانیت باید بیرون ریخته شود تا انرژی های منفی تخلیه شوند و سلامت فرد را به خطر نیندازند.

براساس پژوهش های بسیاری که انجام گرفته است، ابراز خشم همیشه تضیمنی برای حفظ سلامتی شخص نیست و اثرات بیماری زای عصبانیت را کم نمی کند. درواقع اگر اشخاص در بحث و جدل ها نتوانند با ریشه احساساتشان کنار بیاند و راهی مناسب برای رفع آن بیابند، مشاجره شدیدتر می شود. در بیشتر اوقات دلیل مخالفت ما با اشخاص دیگر و یا عصبانی شدن ما الزاماً اختلاف نظر و یا اشتباه بودن نظر آن ها نیست، بلکه ما به دلیل پیشینه فکری و خاطراتی که داریم، برای آن مسائل خاصی عصبانی می شویم.

خشونت ناگهانی به سختی کنترل می شود و مهارکردن آن نیازمند آموختن روش های گوناگون است. مطالعات نشان می دهند افرادی که ناگهان عصبانی می شوند و نمی توانند ناراحتی خود را مدیریت کنند، نسبت به افرادی که کنترل بیشتری بر احساسات خود دارند، سلامتی کمتری دارند.

اشخاصی که به اکثر سوالات این آزمون پاسخ صحیح داده اند، نسبت به اشخاصی که تعداد پاسخ های منفی آن ها بیشتر است، معمولا ارتباطات اجتماعی ضعیف تری دارند و میزان رفتارهای دوستانه آن ها کمتر است. این افراد کمتر به دیگران اعتماد می کنند، سعی دارند از فرصت هایی که دیگران ممکن است از آن ها سودی ببرند، پرهیز کنند.

رفتارشناسان اعتقاد دارند خشونتی که افراد در رفتارشان با دیگران دارند، بیشتر اوقات نتیجه ناراحتی هایشان در زندگی فردی ست. این افراد نسبت به دیگران تنهاتر، غمگین تر و افسرده ترند و اعتماد به نفس پایینی دارند. درحقیقت براساس مطالعات، خشونت و عصبانیت ما رابطه مستقیمی با سطح سلامت روحی ما دارد؛ به این معنی که توانایی در کنترل خشونت به سلامت روح و روان ما ارتباط دارد؛ یعنی عدم کنترل در خشونت به سلامت روح و روان ما آسیب می زند و از طرف دیگر بیشتر اوقات اشخاصی که سلامت روحی پایینی دارند، در کنترل این احساسات عاجزند.

اگرچه کنترل عصبانیت کار سختی است، اما نتیجه آن بسیار بهتر و از عذاب وجدان و ندامت پس از یک رفتار غلط ناشی از خشونت است.

منبع: مجله موفقیت

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید