""

تکنولوژی منزوی کننده است؟

0

تکنولوژی منزوی کننده است؟

پیشرفت تکنولوژی های مختلف مخابراتی از جمله امکان برقراری ارتباط از طریق چت (IM)، پست الکترونیک، راه اندازی وبلاگ و … در اینترنت، SMS های موبایل و حتی قدیمی ترین این روشها یعنی تلفن، بتدریج باعث می شود تا انسانها بدون آنکه نیازی به این داشته باشند تا در کنار هم جمع شوند، بتوانند از یکدیگر کسب خبر کرده و یا با هم تبادل نظر کنند.تکنولوژی
این امکانات مخابراتی روز بروز پیشرفته تر و برای همگان قابل دسترس تر می شود و با درگیر کردن نسلهای جوانتر، موجب بروز تفاوت فاحش میان نحوه برقراری ارتباطات نسل جدید پایبند (یا بهتر بگوییم معتاد) به تکنولوژی با نسل های قدیمی تر می شود. جوانان و نوجوانان امروزی از طریق اینترنت دوستانی در دورترین نقاط جهان پیدا می کنند که تصور – احساسی – آن برای بزرگسالان بسیار دشوار است.

تکنولوژی آنقدر در زندگی ما وارد شده و بسیاری از ما آنچنان شیفته آن شده ایم که حتی هنگامی که برای صرف ناهار در کنار خانواده هستیم دائم در حال تبادل SMS یا صحبت کردن با موبایل هستیم! آیا این درست است؟

جنبه های مثبت و منفی
اگر اهل مطالعه اخبار در اینترنت باشید حتمآ متوجه شده اید اخباری که رسانه های عمومی و مطبوعات منتشر می کنند تا چه اندازه نسبت به آنچه شما در اینترنت می خوانید عقب تر هستند، این یک نمونه از مزایای اینترنت است، چرا که به محض وقوع اتفاقی در هر نقطه از جهان، می توان با حذف زمان تلف شده برای دریافت، ترجمه و تصحیح خبر و انتظار برای پخش آن از رسانه های عمومی، تقریبا بلافاصله از آن مطلع شد.

یک جوان امروزی آشنا و درگیر با اینترنت، نسبت به جوان نسل گذشته خود و یا آن دسته از جوانانی که کمتر با اینترنت سر و کار دارند، عمومآ دارای دانش و معلومات بیشتری است؛ به عبارت دیگر اگر مثبت نگاه کنیم اینترنت می تواند وقت جوانان را در زمینه های مثبت آموزشی پر کند.

اما مسئله ایجاد ارتباطات یا فراگیری علم و دانش تنها یک بعد ماجرا است، آنهم به شرطی که با دید مثبت به این پدیده – اینترنت – نگاه کنیم. نباید فراموش کرد که انسان دارای ابعاد و نیازهای مختلفی است که توجه بیش از حد یا عدم توجه به هریک از آنها می تواند باعث بروز نارسایی هایی در شخصیت و رفتار اجتماعی او شود. این رفتار برای دوستان و همراهان اینترنتی افراد کاملآ قابل درک است اما نه برای بزرگترها.

یک لحظه صبر کنید!
این درست است که شما به راحتی می توانید هنگامی که سئوالی برایتان پیش می آید، آنرا از یکی از دوستان اینترنتی خود – که او را شاید تا بحال از نزدیک ندیده اید – بپرسید و احتمالآ انتظار داشته باشید که او به سرعت آنرا پاسخ دهد. ولی اگر خدای نکرده بیمار شوید و دوستی نداشته باشید که با او رفت و آمد کنید، آیا با اینترنت می توانید از کسی کمک بگیرید؟ آیا کسی حاضر می شود به در خواست کمک شما در یک چت روم یا تالار گفتگو پاسخ دهد و وقت خود را برای فردی که تا بحال ندیده است صرف کند و مثلآ او را به پزشک ببرد؟

الگوهای رفتاری در حال تغییر هستند
بله باید قبول کنیم الگوهای رفتاری انسان در حال تغییر است و نمی توان جلوی این تغییر را گرفت. باید قبول کرد که به تدریج مفاهیمی چون کنار هم بودن یا با یکدیگر صحبت کردن بکلی دستخوش تغییر خواهند شد، نوشتن در بسیار از مواقع جای صحبت کردن را خواهد گرفت، به تدریج مردم حتی نخواهند توانست با قلم و کاغذ و با خط خوش مطلبی را بنویسند و بسیاری موارد دیگر.

بنظر می رسد در مقطع خاصی از حیات بشری قرار داریم و تحولی عظیم در حال شکل گرفتن است؛ و بدون شک هر تحولی برای خود دارای مزایای و معایبی است. اگر علاقمند هستید می توانید در این محل نظرات خود را در این باره با سایر دوستان درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید