""

جشن نوروز در کشورهای مختلف و همسایه

0

ازبکستان

اقوام مختلف نوروز را در این کشور به شکل ها و در ابعاد مختلف جشن می گیرند و بیشتر آنها نوروز را بدرقه فصل زمستان و پیشواز فصل بهار می دانند . در روز نوروز سمنک، حلیم، سنبوسه ای گیاهی از سبزیجات ، آش پلو و خوراک های گوناگون پخته می شود. در باغ ملی «علی شیر نوایی » شهرتاشکند نیز هر سال نمایش های زیبا و جالب نوروزی برپا می شود.

سفره هفت سین

نوروز میان اقوام مختلف

افغانستان

نوروز در تاریخ و فرهنگ افغانستان مظهر بزرگداشت زندگی، طبیعت و ارزش های انسانی است که ریشه های عمیقی در شعر و ادب ، هنر و رسوم خانوادگی و اجتماعی این کشور دارد گر چه در مورد چگونگی و زمان پیدایش نوروز استنادهای موثق در دست نیست اما عمر آن هم اندازه پیشینه اقوام آریایی می دانند . از آیین های خاص افغان ها در اولین روز عید نوروز پرچم امام علی (ع) است که با مراسمی ویژه و با شکوه در صبح آن روز بر افراشته می شود و بدین گونه جشن نوروز رسما آغاز می شود

هند

جشن هولی همان عید نوروز در میان هندویان است. این جشن به مدت ۵۰ روز در فصل بهار برگزار می شود. هولی هندیان مانند بهار رنگارنگ است . البته آین این جشن دو روز به انجام می رسد.

قرقیزستان

عید نوروز در این کشور تنها یک روز آن هم در روز اول یا دوم فروردین ماه است. اگر اسفند ۲۹ روز باشد اول فروردین و اگر ۳۰ روز باشد در دوم فروردین برگزار می شود. در قرقیزستان در این روز پختن غذاهای معروف قرقیزی مثل بش بارماق، مانته برسک، و کاتما مرسوم است که به صورت رایگان بین حاضران در جشن پخش می شود

قزاقستان

مردم قزاقستان نوروز را اعتدال بهاری می دانند و بر این باورند که در این روز ستا ره های آسمانی به نقطه ابتدایی می رسندو همه جا تازه می شود و روی زمین شادمانی برقرار می شود.

در شب نوروز دختران روستایی قزاق با آخرین گوشت باقیمانده از گوشت اسب که سوقیم نام دارد غذایی به نام آویقی آشار همراه با آویز می پزند و در قبال آن شانه و عطر هدیه می گیرند که آن را «سلت اتکیتر» می نامند

پاکستان

بسیاری از خانواده های پاکستانی مراسم نوروز را گرامی می دارند به طوریکه برای یکدیگر کارت تبریک طلایی و الوان مزین به گل و بلبل که نشان از نو شدن طبیعت دارد، می فرستندکه معمولا بر آن عبارت عید مبارک نقش بسته است . انواع شیرینی مثل لدو، گلاب حامن ، رسی ملائی ، کیک برفی ، شکر پاره کریم رول، سوهن حلوا و همچنین پختن غذاهای معروف این ایام و عیدی دادن و گرفتن و دید و بازدید اقوام است.

چین

مردم چین طبق آیین های کهن به هنگام شب سال عید نوروز کاغذهای سرخ را بریده و به شیشه ها و چارچوب بنجره ها می چسبانند . کاغذها باید به رنگ قرمز باشد و پیرترین زن خانواده باید این برش ها را تهیه کند. چینی ها عقیده دارند که این کاغذها می تواندد روح شیطان را از آنان و خانواده شان دور کند. امروزه این رسم در چین تغییر کرده و انواع کاغذها به رنگ شاد و زیبا به پنجره ها آویخته میشود و عقیده دارند که این کاغذ ها سبب خوشبختی در سال نو می شود.

ترکنستان

نیاکان ترکمن عید نوروز را به عنوان نماد زندگی دوباره برکت، سعات و رفاه تلقی کرده اند.

در ترکمنستان یکم و دوم فروردین تعطیل رسمی بوده و جشن های مختلف در سراسر این کشور بر پا می شود. مردم ترکمنستان در این ایام با پختن غذاهای مختلف نوروزی مانند نوروز کجه، نوروز بامه، سمنی (سمنو)  را پخت می کنند.

روسیه

جشن نوروز در جمهوری فدراتیو روسیه هر سال از سوی فدراسیون مهاجران روسیه و با حمایت شهرداری مسکو برگزار می شودو در حاشیه آن نمایشگه های آثار هنری کشورهای شرکت کننده دارای این آیین کهن نیز برپا می شود. این عید با توجه به تقارن با عید بومی به نان « ماسلنتیسا» در روسیه که پیام آور آغاز بهار است، در میان روس ها مقبولیت خاصی دارد. در این آیین ویزه برگزاری جشن ، مترسک ها را آتش می زنند و این نشانه رخت بستن سرما و اغازر فصل بهار است

ترکیه

نوروز تا نخستین سال های تشکیل جمهوری ترکیه در میان ترکان این کشور برگزار می شد اما به تدریج این مراسم اهمیت خود را از دست داد و فقط در برخی از مناطق کردنشین برگزار می شد

اما در چند سال اخیر دولت ترکیه برگزاری این عید را به طور رسمی اعلام کرده است.

جمهوری آذربایجان

پس از استقلال آذربایجان عید نوروز از خانه ها به محله ها و سپس به میادین شهر ها گسترش یافت . مراسم عید نوروز از چهارشنبه سوری آغاز می شود و تا ۲۱ مارس ادامه دارد. در آذربایجان مراسم سیزده بدر برگزار نی گردد.

عراق

دولت عراق به مناسبت عید نوروز ۵ روز تعطیل رسمی اعلام می کند و بیشتر مقام های عالی کشور به ویژه کردها مراسم ویژه نوروز برگزار می کنند.کردهای عراق درنوروز رسم دارند که اگر کسی د رطول سال عزیزش را از دست داده با شد ، درخانه می ماند و اقوام و دوستانش به دیدن می آیند. همچنین زنان نانی به  نام سوک می پزند که برای خیرات به گورستان می برند.

تاجیکستان

تاجیک ها هم تقریبا همچون ایرانی ها سفره هفت سین می چینند که به آن سفره دسترخان می گویند اما جش نوروز را برخلاف ایرانی ها به خیابان می کشاندند تا همه درآن شریک باشند .تاجیک ها در نخستین روز نوروز صبحانه را با انواع غذاهای شیرین صرف می کنند که عبارت است از حلوا،شیربرنج،غوزحماچ،به این امید که تا پایان سال زندگی شان شیرین باشد.پس از صرف صبحانه پارچه سرخی را بالای در ورودی خانه می آویزند که آن را نشانه بهروزی و خوش بختی می دانند.

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید