""

خطرات تهدید کننده کودکان در نوروز

0

عید نوروز باستانی ، زمان زنده شدن طبیعت و آغاز فصل بهار با همه زیبایی هایش به دلیل شرایط خاصش نیاز به مراقبت و رعایت نکات ویژه ای بخصوص یرای کودکان و نوپایان دارد.

پرخوری

در مورد عوارض مصرف زیاد آجیل، شیرینی ، شکلات، آب نبات، کیک و تنقلات بایستی با کودکتان صحبت شود ، و در ضمن خوب است در مورد فواید میوه های تازه و اثرات آنها در سلامتی کودک و پیشگیری از بیماریها به کودک  آگاهی داده شود . مصرف زیاد اینگونه تنقلات و کاهش مصرف مایعات و میوه ها در کودک خطر دل درد و یبوست دارد، همچنین مهمانی های مداوم و پرخوری ها علت افزایش وزن کاذب کودکان است. استفاده از میوه های خشک شامل : کشمش ، برگه میوه ها، توت آلو ، خرما و گردو علاوه بر تنوع و جدید بودن بسیار مقوی و مغذی است، که بایستی جایگزین شکلات و شیرینی شود.

کودک در بهار و گل

کودک در بهار

خطر خفگی در کودکان

کودکان نوپا با توجه به شرایط سنی خود  ممکن است در هنگام مصرف آجیل یا شکلات این مواد را در دهان برده که خطر پریدن به گلو و خفگی بویژه در هنگام دویدن یا بر زمین افتادن دارد.

تماشای بیش از حد تلویزیون

تماشای زیاد تلویزیون و یا انجام بازیهای کامپیوتری یکی دیگر از عوامل کاهش تحرک کودکان و خطر چاقی بویژه در کودکان مستعد چاقی است . این مشکل را می توان با پیاده روی و یا ورزش جبران نمود.

آلرژی

با شروع فصل بهار و آغاز گرده افشانی گیاهان و همچنین خوردن برخی از خوراکی ها مثل شکلات و آجیل (بخصوص بادام زمینی) (خواص بادام زمینی .ضدآلزایمر،ضد پوکی استخوان و بیماریهای قلبی)و …. در ایام عید ، میزان بروز انواع آلرژی هم در کودکان بسیار شایع می شود . از جمله شایع ترین نواع آلرژی حساسیت های پوستی یا کهیر است که با خارش و بی قراری شدید کودک همراه است.از آنجایی که برخی از انواع آلرژی ها بسیار خطرناک است بایستی در این مورد مراقبیت خاص نمود.در رابطه با آلرژی (چگونه از آلرژیهای زمستانی فرار کنیم)

حضور در مکان های شلوغ

حضور در مکان های پر رفت و آمد بویژه در مورد کودکان ، بخصوص کودکان مبتلا به حساسیت ریوی و یا آسم بایستی به حداقل رسانده شود.

منبع : پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید