""

خفگی کودکان و راه های پیشگیری و درمان

0

خفگی چهارمین علت مرگ و میر در میان کودکان زیر ۵ سال است.متاسفانه هر روزه تعداد زیادی از کودکان جان خود را به همین دلیل از دست می دهند

خفگی چگونه اتفاق می افتد.؟

خفگی زمانی اتفاق می افتد که کودک قصد بلعیدن مقداری غذا یا هر وسیله کوچک دیگری را دارد و آن وسیله به جای اینکه از مری آن عبور کند وارد نای و مسیر تنفسی او شده و آن را مسدود می کند . با مسدود شدن مسیر تنفسی ، هوا به ریه ها وارد یا از آن خارج نمی شود. کودکان در سنین خاصی دوست دارند همه چیز را در دهان خود بگذارند و به همین دلیل است که احتمال خفگی در کودک زیاد است.

نکات زیادی هستند که والدین برای پیشگیری از ابتلای فرزندشان به این مشکل باید رعایت کنند.

خفگی در کودکان و راه های رفع خفگی

خفگی در کودکان

برای مثال:

* هیچگاه اجازه ندهید فرزندتان به تنهایی و بدون نظارت شما یا همسرتان غذا بخورد

* هر کودکی باید در حالت نشسته غذا بخورد . غذا خوردن هنگام دویدن یا به صورت دراز کشین احتمال خفگی را افزایش می دهد.

* هر کودکی باید برای خوردن غذاهای جامد دندان های کافی داشته باشد

* محیطی که کودک در آن غذا می خورد باید آرام و به دور از تنش باشد

* غذا را برای خوردن کودک آماده کنید . غذا باید تکه تکه شده و هسته یا هر قسمت سخت از آن جدا شود.

* مواد غذایی جامد و مایع نباید با یکدیگر بلعیده شوند . اجازه دهید فرزندتان غذای جامدی که در دهان دارد را خوب جویده و قورت دهد ، سپس آب یا هر نوشیدنی دیگری به او بدهید

* اگر قصد دارید غذایی جدید به فرزندتان بدهید ، ابتدا مقدار کمی از آن را در دهان او بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه بگذرد.

* پیش از خرید هر گونه وسایل بازی برای کودک به هشدارهای مندرج بر محصول توجه کنید ببینید که آیا آن وسیله بازی برای سن فرزند شما مناسب است یا خیر

* با تکنیک های نجات کودکان در این شرایط آشنا شوید و مرکز اورژانس را شناسایی کنید.

در ادامه برخی اقدامات اولیه برای نجات کودکی که در حال خفه شدن است را به شما آموزش می دهیم.

این راهنمایی مخصوص کودکان ۱ تا ۱۲ سال است.

مرحله ۱ : فورا موقعیت را ارزیابی کنید

اگر کودک ناگهان نتوانست گریه یا سرفه کند و یا قادر به صحبت کردن نبود ، به احتمال خیلی زیاد چیزی در مسیر تنفسی او قرار گرفته و مانع عبور جریان هوا شده است. در این حالت ممکن است کودک صداهایی از خود تولید کند یا حتی هیچ صدایی تولید نکند. همچنین پوست او به رنگ قرمز یا آبی در می آید. در این حالت باید سریعا آنچه مسیر تنفسی او را مسدود کرده است را از طریق دهان خارج کنید. اگر کودک سرفه می کند هر چند شدید ، این بدین معناست که تنها بخشی از مسیر تنفسی اون بسته شده است . پس بهتر است او را تشویق کنید سرفه کند تا شی از گلوی او خارج شود.اگر کودک قادر به سرفه کردن نبود و شما نیز نتوانستید شی را از دهان او خارج کنید فورا با اورژانس تماس بگیرید.

توجه داشته باشید اگر قید خارج کردن شی از گلوی او را دارید حتما باید شی را ببینید تا بتوانید او را خارج کنیددر غیر اینصورت تلاش شما ممکن است باعث شود شی بیشتر فرو رود . اگر احساس می کنید که مسیر تنفسی کودک به دلیل تورم گلوی او بسته شده است باز هم با اورژانس تماس بگیرید . زیرا این شرایط معمولا در نتیجه واکنش آلرژیک بدن کودک به یک ماده غذایی یا نیش یک حشره ایجاد می شود. همچنین تماس با اورژانس در صورتی که کودک به بیماری های قلبی مبتلاست ضروریست.

مرحله ۲: سعی کنید شی را با ضربه به پشت کودک خارج کنید

اگر کودک هشیار است اما نمی تواند سرفه کند یا حرف بزند و قادر به تنفس نیست ، ابتدا پشت سر او بایستید یا زانو بزنید ، سپس دست خود را به صورت اریب برسینه او قرار دهید و او را به سمت جلو خم کنید . سپس با کف دست خود چند ضربه محکم بر پشت کودک ، بین دو شانه وارد کنید تا شی مسدود کننده مسیر تنفسی خارج شود. اگر این اقدامات موقر واقع نشد ، همانطور که پشت سر کودک ایستاده اید ، یک دست خود را مشت کنید و در قسمت مرکزی شکم کودک، بالاتر از ناف، قرار دهید و به کمک دست دیگر ، چند بار محکم دست مشت کرده را به سمت بالا فشار دهید . این حرکت باید چندین بار انجام شود و بین هر دفعه چند ثانیه فاصله باشد تا شی از مسیر تنفسی خارج شود. بهنر است از هر دو حرکت استفاده شود. اگر کودک شروع به سرفه کرد او را تشویق به اینکار کنید.

مرحله ۳ : CPR

اگر کودک بیهوش شد ، اقدامات مربوط به CPR را برای او انجام دهید. برای اینکار ابتدا کودک را به پشت بر روی یا زمین یا هر سطح سخت دیگری قرار دهید. کنار او زانو بزنید . کف یکی از دستان خود را بر روی استخوان جناغ سینه او ( قسمت مرکزی آن) قرار دهید . دست دیگرتان را بر روی دستی که بر روی استخوان سینه قرار دارد بگذارید. سعی کنید انگشت هایتان رو به بالا نگه دارید. حال وسط استخوان سینه را به سمت پایین فشار دهید. هر فشار باید حدودا ۴ الی ۵ سانتی متر عمق داشته باشد. این حرکت را سی بار تکرار کنید. بین حرکت اجازه  دهید سینه به حالت اولیه خود باز گردد. سپس دهان کودک را باز کنید. اگر شی خارجی را در گلوی او مشاهده کردید آن را خارج کنید. حال دوباره به او تنفسی مصنوعی بدهید . اگر هوایی که شما وارد دهان او کردید وارد ریه او نشود(یعنی اگر سینه او بالا نیامد) دوباره با دست سی بار وسط استخوان سینه او فشار وارد کنید و بار دیگر تنفس مصنوعی را انجام دهید. آنقدر این روند را ادامه دهید تا شی از مسیر تنفس او خارج شده و کودک دوباره شروع به نفس کشیدن کند . توجه داشته باشید که در همه این حالات ، پیش از هر اقدامی باید با مرکز اورژانس تماس بگیرید و در فاصله ای که منتظر کمک هستید، این اقدامات را انجام دهید.

منبع: پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید