""

رابطه سونا و طول عمر

0

سده هاست که ساکنین کشورهای سرد مانند فنلاندی‌ها و روس‌ها از هواداران پروپاقرص استفاده مکرر از حمام‌های سونا هستند و اکنون علم ثابت کرده که دمای بالای حمام سونا در سلامتی بدن و طول عمر مؤثر است.

نکته جالب این قضیه این است که در تحقیقی که نتایج آن در JAMA Internal Medicine منتشر شده گروهی از ۲۳۱۵ فرد میانسال از فنلاند شرقی انتخاب شده و بعد از بیست و یک سال مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود چند نفرشان و به چه دلایلی فوت کرده‌اند. مشخص شد آن‌هایی که بیشتر از سونا استفاده کرده بودند، شانس بیشتری برای داشتن عمر بیشتر داشتند. کسانی که ۲ تا ۳ بار در روزهای هفته به سونا می‌رفتند، نسبت به کسانی که یک بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند، بیست و دو درصد کمتر در معرض مرگ در اثر بیماری قلبی بودند. اشخاصی هم که ۴ تا ۷ بار در هفته به حمام سونا می‌رفتند، احتمال مرگ در اثر بیماری قلبی در آن‌ها شصت و سه درصد کمتر بود.

sona-310x104

سونا در سراسر دنیا متنوع و گوناگون است. بعضی از آن‌ها گرم و پر از بخار هستند و برخی دیگر گرم و بدون بخار. به توصیه پژوهشگران سونایی که مد نظر آن هاست باید دارای هوای تا حدودی «خشک با حرارت بالا و حدود هشتاد تا صد درجه سانتیگراد باشد. رطوبت لازم هم گهگاه با ریختن آب روی سنگ‌های گرمکن درون حمام تأمین می‌شود.

اما اینکه خودتان را در معرض حرارت زیادی قرار دهید، چگونه می‌تواند به سلامتی شما کمک کند؟ به گفته محققان شیوه بیان آن دشوار است، اما دلیل عمده اش می‌تواند بالا رفتن ضربان قلب بخاطر قرار گرفتن در محیط گرم و نسبتا خشک باشد که فوایدش تا حدودی تقلیدی از تأثیرات شگفت انگیز‌ترین اکسیر زندگی یعنی ورزش کردن است.

نکاتی که باید در استفاده از سونا به آن توجه کرد

در حین استفاده از سونا در صورتی که علائمی نظیر سر درد، سر گیجه، رخوت بیش از اندازه، تپش قلب غیر عادی رخ دهد باید بدون معطلی سونا را ترک کرد. از ورزش یا نرمش کردن سنگین در سونا بپرهیزید. افرادی که دچار بیماری قلبی بوده و یا از بیماری های مرتبط با ریه رنج می‌برند باید قبل از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنند.

چنانچه استفاده از سونا بلامانع بود، افرادی که سابقه فشارخون بالا و یا بیماری قلبی و عروقی دارند، نباید بلافاصله بعد از سونا، دوش با آب سرد بگیرند و یا اینکه درون حوضچه آب سرد بروند. همچنین افراد مبتلا به بیماری صرع و مرض قند مجاز به استفاده از سونا نمی‌باشند. قبل و بعد از سونا نیز نباید سیگار کشید.

منبع: راستینه

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید