""

رازهای جذابیت کلاه قرمزی و آقای مجری

0

به نظر می رسد نه تنها دو شخصیت کلاه قرمزی و پسر خاله ، بلکه رفتار آقای مجری یا همان ایرج طهماسب (عکس های مجریان معروف تلویزیون ایرانی)هم در این برنامه در جایگاه یک بزرگتر دانا از دیدگاه روان شناسی قابل تقدیر است و می تواند الگو باشد . همچنین نویسندگان این برنامه ، آقایان طهماسب و جبلی ، بسیار هوشمندانه و درست ، مطابق زندگی واقعی قشر متوسط جامعه ما، بر اساس دو شخصیت متفاوت از کودکان  و با هدف مشخصی داستان خود را تعریف می کنند که در آن معلوم می شود نقشه های بچه های بازیگوش مانند کلاه قرمزی که مدام دلشان می خواهد از راه های میان بر و بدون زحمت به خواسته ه خود برسند ، عملی نمی شود.

کلاه قرمزی و ایرج طهماسب

کلاه قرمزی و ایرج طهماسب

یکی دیگر از نکات این برنامه ، هشدار برای والدین عزیز است که چه موقع باید به فرزندانمان اجازه بچگی کردن دهیم، کجا راهشان را سد کنیم و چگونه آنها را به هدفی والا سوق دهیم. یکی دیگر از دلایل محبوبیت برنامه کلاه قرمزی و پسرخاله این است که هم مخاطب کودک و هم مخاطب بزرگسال دارد. جنبه های آموزشی برای والدین و کودکان است و جالب اینکه این برنامه در زمانی از ایام نوروز پخش می شد که افراد خانواده می توانستند در کنار هم این برنامه را ببینند و لذت ببرند.

دید عمیق انسانی مهمترین علت استقبال بینندگان از مجموعه کلاه قرمزی است. در این مجموعه کسی بر کسی برتری ندارد، حتی شخصیت جیگر و ببعی نیز برای خود ارزش و جایگاهی ویژه دارند و مساله زیردست و بالادست به نوعی مطرح نمی شود و همه در کنار هم در یک سطح قرار داند.

در واقع می توان گفت شخصیت های این مجموعه مصلحت اندیشی دروغین ندارند ، نه تنها تظاهر به اخلاق مداری نمی کنند ، بلکه در پی سود خود هستند و آن را بیان می کنند. مجموعه کلاه قرمزی با ظرافت بر روی کلیشه ها ، خط بطلان کشیده است. مثلا وقتی خواهر پسر عمه زا وارد می شود به جای یک شخص آرام و فداکار با یک زلزله مواجه می شویم که همان ابتدا قصد زدن مجری را دارد.

بازی هر کدم از اعضا متناسب با کلیشه هایی است که درجامعه وجود دارد مثلا «آقووی همساده» یا «فامیل دور» که هر دو میان سال هستند و هر کدام نقاط ضعف خود را دارند . شخصیت ها بسیار دقیق و حساب شده ساخته شده اند و خوشبختانه مجموعه کلاه قرمزی هیچ تبعیضی برای قشرهای اجتماعی قائل نشده است.

منبع : پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید