""

روانشناسی کودک،با بچه های لوس چگونه رفتار کنیم

0

روانشناسی کودک:  همه شما حتما به بچه‌هایی بر خورده آید که به اصطلاح عموم “لوس” هستند.داد می زنند،ظرف می شکنند،بی جهت گریه می کنند،وسط جمع بالا می آوردند،سیب گاز زده را وسط میز مهمانی پرت می کنند و در یک کلام :”جلب توجه می کنند”.اغلب مردم اینطور بچه ها را دوست ندارند و معتقدند که پدر و مادر آن ها را لوس بار آورده اند  اما طنز تلخ اینجاست که داستان کاملا برعکس است.کودکی که به وضوح جلب توجه می کند ،هرگز توجهی را که نیاز داشته ،در سنی که نیاز داشته،و از کسی که نیاز داشته،دریافت نکرده است.به زوجین که هنوز هزار و یک مشکل با هم دارند و نتوانسته اند مشکلات میان خودشان را حل کنند توصیه می شود:

بچه که بیاورید همه مشکلات خود به خود حل می شوند.بچه زندگی را شیرین می کند و کسی نیست از این توصیه کنندگان دل سوز بپرسد مگر بچه قرص آسپرین است که به دنیا بیاوریم تا دردهایمان تسکین پیدا کند؟ پرورش کودک خودش می تواند هزار و یک مشکل ایجاد کند و والدینی مسؤول و فاقد مشکل باید  حداقل بیست سال وقت و پول و انرژی و اعصاب خرج کنند تا در صورت موفقیت بتوانند انسانی با جسم و روان سالم و بدون عقده و پیچیدگی تحویل خودش و اجتماع دهند.

از نظر علمی و عقلی والدینی صلاحیت بچه دار شدن دارند که: از نظر جسمی و روانی نسبتا سالم باشند. طبق نظر روانشانسان بچه ها در سنین صفر تا پنج سالگی به محبت و توجه والدین ،آن هم به مقدار کافی ،نیاز حیاتی دارند.در آن دوران ،در بدترین حالت ،اگر محیط زندگی و خانوادگی بچه  به اشکال مختلف نامناسب ناسالم باشد،بعدها بچه دچار مشکلات جدی جسمی و روانی خواهد شد.محبت و توجه خریدنی نیست،بلکه پدیده ای غیرمادی و جوشیده از درون است که برای رشد و پرورش همه موجودات ،از جماد گرفته تا گیاه و حیوان و انسان ضروری و حیاتی است.حیوانات این کار را خیلی خوب بلدند و کامل و بی منت و بی ادعا انجام می دهند ولی متاسفانه ما آدم ها غرق در “من” خودمان،خوب بلد نیستیم همدیگر را ،حتی بچه خودمان را ،بی منت و بی چشم داشت دوست بداریم و توجه کنیم.

(برای اطلاعات بیشتر به مقاله مسئولیت والدین در قبال کودکان چیست مراجعه نمایید)

توصیه هایی برای روشهای ابراز محبت به کودک:

بچه ها را در هر فرصتی بغل کنید و ببوسید . بدنشان را لمس کنید و اجازه دهید گرمای وجودتان را احساس کنند،به این ترتیب آنها جان می گیرند و شما بهتر می توانید با آنها رابطه برقرار کنید.

صبور باشید.بچه‌ها کندتر و خام تر از ما حرکت می کنند .تمرکز و توجه شان کمتر است و برای درک مطالب ،آنطور که ما انتظار داریم ،یه مهلت بیشتر نیاز دارند.این طبیعت آنهاست ،نه دلیل شرارت و بدجنسی شان.حوصله کنید و آنها را یه زور وادار نکنید با سرعت قدم های شما حرکت کنند،این به نفع هردوی شما خواهد بود.

– برخلاف تصور بسیاری ،بچه ها همه چیز را خیلی خوب می فهمند اما ادراک و یادگیری بچه‌ها حسی است،نه کلامی.آنها کاری را که ما ” اانجام می دهیم” یاد می گیرند؛ نه کاری را که ” به زبان می آوریم” فایده ندارد به آنها درس اخلاق بدهیم وخود رفتار غیراخلاقی داشته باشیم.

به بچه‌ها دروغ نگویید، تا درس صداقت بگیرند.

با کودکان با احترام حرف بزنید و به حرف هایشان با حوصله و احترام گوش کنید.خیلی بد است که بچه یه دنبال شما بدود و با زحمت سعی کند تا حرفش را بزند و شما در حال انجام کارهای دیگر جویده جویده بگویید: “خیلی خوب ،خیلی خوب،باشه برای بعد”اعتماد به نفس بچه‌ها که دربزرگی می تواند یکی از ستونهای اصلی سلامت روانشان باشد، در فاصله میان دهان کوچک او و گوش خسته شما،می تواند شکل بگیرد یا تخریب شود.

– نه همیشه،اما گاهی مهم است که بچه ببیند کامپیوتر را خاموش می کنید ، کتاب را می بندید و دست از هر کار جالب و مهم دیگری می کشید تا به او توجه کنید .به این ترتیب یاد می گیرید که مهم است و باید برای خودش اهمیت  قایل شود.

در هر فرصت ممکن به او بگویید که چه قدر دوستش دارید. خوبی های بچه را ببینید و روی نقاط ضعفشان تکیه نکنید.

بچه‌ها مثل یک باغ گل معطر و شگفت انگیزند.آن ها را ببینید ،ببویید و سرمست شوید. اگر در باغ گلی پژمرده است،نتیجه اهمال باغبان است.اگر بچه زودرنج و تندخوست،اگر عصبی یا حسود است،اگر حوصله بازی ندارد و دنیا را خاکستری می بیند و بالاخره اگر بچه سالم و متعادل نیست ،پیش از آنکه از او گله مند شوید ،ذره بین را بر روی اعمال و رفتار خودتان بگیرید.

اختصاصی پارس کده

پیشنهاد پارس کده

کودکی شاد و خوش‌بین اگر دوست دارید این مطلب را بخوانید

۳ ایده برای افزایش خلاقیت و سرگرمی کودکان

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید