""

سن مجاز فعالیت در فضای مجازی برای کودکان

0

با توجه به رشد سریع اینترنت و اینکه امروزه تقریبا اینترنت به عضو جدایی ناپذیر خانواده تبدیل شده و پدر یا مادر خیلی از کارها و امور شخصی و اجتماعی شان را از طریق اینترنت مدیریت می کنند، نمی توانیم از اعضای کوچک خانواده انتظار داشته باشیم که از فضای مجازی دور بمانند.
در واقع بچه های امروزی از همان زمانی که به دنیا می آیند در معرض اینترنت قرار می گیرند. از همان ابتدا ممکن است یک صفحه شخصی به نام خودشان داشته باشند، در سه یا چهار سالگی آنلاین بازی می کنند و کارتون ببیند….. اما حد و مرز این استفاده کجاست.
یک روانشناس در این زمینه می گوید: بجه ها در دو تا چهار سالگی قرار نیست ابزار شخصی مثل تبلت داشته باشند که بتوانند با استفاده از آن به اینترنت یا فضای مجازی وصل شوند. در واقع بهتر است بچه ها تا پیش از این سن به جای اینکه دنیا را از روی صفحه تبلت یا کامپیوتر تجربه کنند از طریق حواس پنج گانه شان آن را تجربه کنند پس از آن و از سن هشت تا ده سالگی فقط باید با نظارت والدین و در شرایطی که یکی از آنها در خانه حضور دارد و می تواند روی فعالیت کودک نظارت کند ، به اینترنت دسترسی داشته باشد. در این محدوده سنی بهتر است رایانه ی شخصی خانواده که به اینترنت متصل است در فضای عمومی خانه و نه در اتاق کودک قرار داشته باشد و والدین دسترسی کودک به بعضی از سایت ها را از قبل محدود کنند.

کودکان و تبلت
زمان بندی داشته باشید.
یکی از مهم ترین و شاید سخت ترین کارهایی که پدر یا مادر می توانند برای کنترل دسترسی فرزند به اینترنت انجام دهد تعیین زمان مشخص برای حضور در فضای مجازی یا داشتن زمانبندی برای این کار است.
شاید این کار ساده به نظر برسد اما مسئله این است که از قبل برای این موضوع با فرزندتان به توافق نرسیده باشید و قوانین خانوادگی لازم را برای این کار در نظر نگرفته باشید، جدا کردن فرزندتان از اینترنت و همه ی جذابیتش تقریبا غیر ممکن است.
کودکان اگر قرار است دسترسی به فضای مجازی داشته باشند، می توانند بیست تا سی دقیقه زمان در اختیار داشته باشند.
برای اینکار هر روز برای پایان دادن به کار با اینترنت ، جنگ جهانی سوم در خانه راه نیفتد، می توانید روی تلفن همراهتان آلارم بگذارید یا ساعت کوک کنید و از کودک بخواهید استفاده از اینترنت را قطع کند. البته باقی ساعات روز را می توانید استفاده کودک از اینترنت را محدود به انجام تکالیف درسی و انجام جستجوهای درسی کنید.آن هم با حضور مستقیم شما یا همسرتان یا یک بزرگتر دیگر.

منبع : همشهری

پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید