""

سیگار در زنان نگران کننده شده است

0

سیگار در زنان نگران کننده شده است

بر اساس یک مطالعه جدید، زنانی که امروزه سیگار می‌کشند، احتمال مرگ آنها بر اثر این عادتشان، به مراتب بیشتر از دهه ۱۹۶۰ است.

سیگار

سیگار

 

 

 

 

تغییر عادت مصرف سیگار از جمله شروع به کشیدن سیگار در سن پایین‌تر و کشیدن سیگار بیشتر، عواملی هستند که در گسترش ابتلا به سرطان ریه مقصر شناخته شده‌اند.
نتایج این تحقیق که در سایت کلیک nejm.org منتشر شده، نشان می‌دهد که نرخ مرگ و میر ناشی از سیگار در زنان همپای مردان شده است.
پژوهش اخیر بر اساس بررسی پزشکی بیش از ۲ میلیون زن در آمریکا صورت گرفته است.
اولین نسل زنان سیگاری در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی شروع به مصرف سیگار کردند. در آن سالها احتمال مرگ بر اثر سرطان ریه در زنان سیگاری، نزدیک به سه برابر بیشتر از آنانی بود که هرگز لب به سیگار نزده بودند.
این در حالی است که در بررسی پرونده‌های پزشکی زنان در فاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، معلوم شد که احتمال مرگ بعلت سرطان ریه در زنان سیگاری، ۲۵ برابر زنان غیر سیگاری است.
این سیر صعودی، از همان الگویی که در مردان وجود دارد پیروی می‎‌کند. مردان در دهه ۱۹۸۰ به همین میزان از خطر مرگ بر اثر مصرف سیگار رسیدند.
دکتر مایکل تان، محقق ارشد این تحقیق گفت: “افزایش شدید ریسک در زنان سیگاری، چندین دهه پس از آنکه خطرناک بودن سیگار برای سلامتی محرز شد، ادامه داشته است. این افزایش، علی‌رغم آنکه زنان غالبا سراغ سیگارهای لایت با نیکوتین و تار کمتر می‌رفتند، پدید آمده است.”
“با این اوصاف، مصرف سیگارهای لایت نه تنها تاثیری در کاهش خطر مرگ برای زنان نداشته، بلکه باعث تشدید خطر مرگ ناشی از انسداد مزمن ریوی در مردان سیگاری شده است. زیرا افراد پکهای عمیق تری به سیگار می‌زنند، تا میزانی نیکوتینی که نیاز دارند از ریه هایشان جذب شود.”
بر اساس تحقیقی که سال گذشته منتشر شد، زنان سیگاری ده سال زودتر از زنانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، می‌میرند.
البته کسانی که در آن تحقیق، تا سن ۳۰ سالگی سیگار را ترک کردند، تقریبا به طور کامل از خطر مرگ زودرس بواسطه عوارض توتون در امان ماندند. در مقایسه، کسانی که تا ۴۰ سالگی ترک کردند، یک سال زودتر از بقیه مردند.
پروفسور سر ریچارد پیتو، هنگام سخنرانی درباره این تحقیق در دانشگاه آکسفورد گفت: “اگر زنان مانند مردان سیگار بکشند، مانند آنان خواهند مرد.”

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید