""

شمار دامنه های اینترنتی فعال در کشور به ۲۸۶ هزار پسوند رسید

0

شمار دامنه های اینترنتی ثبت شده در کشور به ۲۸۶ هزار و ۹۴۸ مورد رسید و در این میان همچنان دامنه کشوری “دات آی آر” بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است.

بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که ماهانه نزدیک به ۱۰ هزار دامنه اینترنتی با پسوندهای مختلف در کشور به ثبت می رسد که دامنه لاتین نقطه آی آر (دات ir) بیشترین آمار دامنه های فعال در ایران را به خود اختصاص داده است.

براین اساس شمار دامنه های اینترنتی به ثبت رسیده در مرکز دانش های بنیادی با پسوند لاتین دات ir هم اکنون ۲۷۷ هزار و ۶۶۲ دامنه است که با این وجود بیشترین دامنه های اینترنتی که در کشور به ثبت می رسد مربوط به دامنه لاتین ir است و تقاضا برای دامنه فارسی ایران هنوز چشمگیر نیست.

از میان دامنه های اینترنتی فعال در کشور حدود ۳ هزار و ۷۷۰ دامنه اینترنتی با پسوند فارسی نقطه ایران – دات ایران – فعال است که این آمار از کاهش فعالیت آدرسهای با این پسوند طی ماههای اخیر حکایت دارد.

همچنین دو هزار و ۷۶۴ دامنه با پسوند co.ir و یک هزار و ۶۰۱ دامنه اینترنتی با پسوند ac.ir در کشور به ثبت رسیده و فعالیت می کند.

هم اکنون ۲۹۷ دامنه اینترنتی با پسوند gov.ir در کشور فعال است و از دیگر دامنه های ثبت شده و فعال در کشور می توان به ۳۶۴ مورد فعالیت دامنه اینترنتی با پسوند  sch.ir، حدود ۲۷۷ مورد ثبت پسوند org.ir، حدود ۱۷۲ مورد پسوند id.ir و حدود ۴۱ مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.ir اشاره کرد.

دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخشهای پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پسوندهای دامنه های اینترنتی هریک برای اهداف و امور خاصی تعریف می شود که مهمترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است. هم اکنون هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه “سطح‌ بالای کد کشوری” هستند که برای سایت‌های آن کشور استفاده می‌شوند.

دامنه سطح‌ بالای کد ایران هم اکنون دات IR است اما دامنه ملی “دات ایران” که امکان نوشتن آدرسهای اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ را ممکن می کند نیز به تصویب سازمان نظارت برنامه ها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی “نقطه ایران” با پشتیبانی تمامی ورژنها و سیستمهای روز دنیا ممکن است.

مردادماه امسال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه های جداگانه به دستگاههای اجرایی و بانک مرکزی استفاده از پسوند‌های غیر از ir. را در پورتال‌های اجرایی ممنوع اعلام کرد که این موضوع برای بخش بانک و بیمه نیز الزامی خوانده شد.

به گفته رضا تقی پور استفاده از پسوند ir. در تمامی سایت‌ها و پورتال‌های بانک‌‌های دولتی و غیر دولتی اجباری است و در غیر اینصورت بانکها باید پسوند فعلی خود را به پسوند ir. تغییر دهند.

منبع : خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید