""

عکس های قدیمی از کتاب اول دبستان مربوط به هفتاد سال پیش

2

این روزهای ماه مهر خاطرات پچگی همه ما را به نوعی زنده کرده است .در این حال و هوای مهر و ماه مدرسه بی ارتباط نیست عکس های قدیمی مربوط به هفتاد سال پیش را با هم مرور نماییم

عبدالحسین کلهرنیا گلکار فردی است که کتاب اول ابتدایی خود را حدود هفتاد سال حفظ و نگه‌داری کرده است. کلهرنیا بیش از سی سال در مدرسه‌های استان کرمانشاه به عنوان معلم هنر سعی کرده نظم را در زندگی دانش‌آموزان نهادینه کند و امروز می‌توان از او به عنوان یکی از دانش‌آموزان منظم هفت دهه گذشته نام برد.
استفاده از کتاب یادشده به سال‌های دهه‌ ۱۳۲۰ مربوط می‌شود و نوع خط به‌کار‌برده‌شده در آن، به صورت نستعلیق و نسخ است.

کلهرنیا که دوران خردسالی‌اش را با شعرها و جمله‌های کودکانه‌ی این کتاب سپری کرده است، در این‌باره می‌گوید: «تأثیر مثبت و شادی‌آور بعضی از حکایت‌های این کتاب هنوز پس از چند دهه بر روح و روان من باقی مانده؛ به طوری که بارها از این کتاب برای فرزندان و نوه‌هایم قبل از رفتن به مدرسه، خوانده‌ام. برخی از حکایت‌های این کتاب عبارتند از: شب مهتاب، بوسه مادر، عید نوروز و پیشی پیشی ملوسم.»
او با اشاره به انتقادی که در همان سنین کودکی به یکی از درس‌های این کتاب داشته است، می‌گوید: «درس “آذر و شخص کور” همیشه سؤالی آزاردهنده در ذهن من به وجود می‌آورد که چرا نویسنده این کتاب ارزشمند، آن فرد نابینا را مرد کور خطاب می‌کند؟ چون من همیشه از واژه کور متنفر بودم که اصلاً چرا انسان به خاطر معلولیت باید تا آخر عمر احساس ذلت کند و همیشه دوست داشتم که آدم علیل هرگز ذلیل نباشد.
نگه‌دارنده این کتاب قصد فروش آن را ندارد؛ مگر این‌که در مراکز فرهنگی خاص مورد بازدید عموم قرار گیرد.

www.parskadeh.ir

کتاب اول دبستان مربوط به هفتاد سال پیش

www.parskadeh.ir

www.parskadeh.irwww.parskadeh.ir

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

  1. سلام من با اجازه تون این عکس های زیبا رو کپی کردم البته با ذکر نام منبع که سایر دوستان هم بتونند ازشون استفاده کنند من ذکر نام منبع رو قید می کنم در پایین صفحه هرچند نام سایت شما در زیر هر عکس قرارداره

نظر خود را بیان کنید