""

فواید و مزایای لالایی خواندن برای کودک

0

کم خوابی در کودکان گاهی اوقات مشکلات و مسائل جدی برای کودکان و خانواده ها به وجود می آورد مثلاً:

نگرانی و افسردگی

کم خوابی و یا بدخوابی باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) می شود و در برخی مواقع باعث تشدید علائم افسردگی می گردد. به طور کلی افرادی که به بدخوابی دچارند بیشتر از سایرین دچار افسردگی می شوند.

چاقی

حدود دو سوم از کودکانی که به مشکلات مربوط به خواب دچارند چاق هستند و یا اینکه اضافه وزن دارند . کودکان چاق بافت چربی بیشتری در اطراف گردن دارند که باعث می شود به مجاری هوا به هنگام تنفس فشار بیشتری وارد شود

در رابطه با چاقی  و کمبو خواب : دلایل غیر منتظره برای چاقی

مزایای لالایی خواندن

لالایی خواندن

دیابت

خواب نامناسب و ناکافی باعث افزایش مقاومت انسولین می شود که عامل اصلی و شناخته شده دیابت است.

مشکلات ایمنی

چند شب محرومیت از خواب کافی باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن می شود

اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز

کودکانی که به مشکلات خواب دچارند ۲ برابر بیشتر از سایر کودکان به ADHD دچار می شوند.

لالایی گفتن

کودکان به طور طبیعی از همان لحظه تولد با برخی صداها و موزیک ها آرام می شوند. لالایی باعث آرام شدن و به خواب رفتن نوزادان و کودکان می شود. در تمام فرهنگ ها و ملل ، برخی از انواع لالایی به صورت سنتی همواره در میان مردم رواج دارند. صدای نرم و لطیف در کنار ملودی های ریتم دار ، به نوزادان حس امنیت و آرامش می دهد مخصوصا نوزادان و کودکان حساس

نکاتی در مورد لالایی گفتن

لالایی خواندن برای کودکان مزایای زیادی دارد که یکی از آنها ایجاد رابطه بهتر بین والدین و کودک است نوزادان به طور مستقیم به لالایی خواندن واکنش نشان می دهند و این اتفاق باعث رشد مهارت کلامی در آنها می شود. در دنیای تکنولوژیکی ما ، مردم گوش خود را به شنیدن انواع موزیک ها و صداهایی که از وسایل پیشرفته تولید می شوند، عادت می دهند . کودکان و نوزادان به دنیای صداها علاقه زیادی دارند. آنها صدای متفاوت با کیفیت مختلف را دوست دارند. لالایی برای کودکان آشنا است  و تقریبا اغلب والدین برای یکبار هم شده از آنها برای آرام کردن و از بین رفت نگرانی های کودک خود استفاده کرده اند . بخش عاطفی مغز به هنگام شنیدن موسیقی و ترانه های ریتم دار تحت تاثیر قرار می گیردو تحریک می شود. در واقع مغز یک نوع رابطه پیچیده با موسیقی و ریتم دارد.

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار به هنگام لالایی گفتن فرکانس صداست. فرکانس صدا باعث تاثیر گذاری لالایی می شود. معمولا فرکانس های پایین تر بسیار مناسب تر از فرکانس های بالاتر هستند. در واقع به هنگام لالایی گفتن برای کودکان نباید از فرکانس بالا استفاده کرد . معمولا موزیک ها و ریتم های آرام و کند بسیار موثر تر و بهتر از موسیقی های تند و سریع اند. ریتم انتخاب باید خواب آور باشد و حالت تکراری داشته باشد.

فواید لالایی گفتن

دانشمندان معتقدند که لالایی گفتن مخصوصا روی نوزادانی که به صورت نارس (زود هنگام) متولد شده اند ، تاثیر بیشتری دارد . اینکار باعث آرامش یافتن قلب آنها ، بهبود عملکرد سیستم تنفسی شان و حتی تشویق آنها به خوردن شیر بیشتر می شود . این نتایج  حاصل تحقیقات و بررسی های گروهی از پزشکان نیویورکی روی ۲۷۲ نوزاد نارس از ۱۱ بیمارستان مختلف است. پزشکان از والدین این کودکان خواستند که به مدت ۲ هفته برای این کودکان لالایی آرامش بخش بخوانند و در همان زمان شروع به نوازش پوست بدن فرزند خود بکنند . بعد نتایج اینکار را با نوزادانی که والدین شان در هفته های نخست پس از تولد برای آنها لالایی نخوانده بودند ، مقایسه کنند و نتیجه گرفتند که گروه اول از سلامت بیشتر ، خواب بهتر ، تغذیه بهتر ، کاهش ضربان قلب (یکی از نشانه های ریلکس بودن و آرامش داشتن) و اکسیژن رسانی بهتر از طریق خون به سایر بافت ها و اندام ها و …. برخوردار بودند . پزشکان در این زمینه می گویند : نیازی نیست که حتما والدین از لالایی های قدیمی(سنتی) یا لالایی هایی که ریتم و قالب منظم دارند استفاده کنند. برای نوزادان تنها شنیدن صدای والدین یا صدای ملایم تر کافی است و والدین می توانند به صورت فی البداهه برای نوزادان خود لالایی بخوانند . گروهی از پزشکان ثابت کرده اند که لالایی گفتن برای کودک باعث جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات زبانی در آنها می شود.  این مساله بخصوص قبل از حرف زدن در کودکان خردسال تاثیر بیشتری دارد و باعث ایحاد موفقیت های تحصیلی و و خوشبختی عاطفی کودکان در آینده می شود.

لالایی خواندن یک نوع صحبتی است که دارای ریتم است ولی همین کار ساده باعث می شود که گوش های کودکان آماده شود و مغز عملکرد بهتری در یادگیری زبان داشته باشد چرا که هر دو نیمکره مغز با هم رشد می کنند.

کودکانی که در مرحله پیش دبستانی و مدرسه مهارت های زبانی و ارتباطی کافی و مناسب ندارند ، اغلب والدینی دارند که در رشد مهارت های ارتباطی به آنها کمک نکرده اند .

واکنش کودکان به موسیقی که به طور زنده برای آنها اجرا می شود با موزیکی که قبلا ظبط شده و پخش می شود متفاوت است مخصوص اگر آن موسیقی(لالایی) از طرف والدین شان باشد .لالایی گفتن و آواز خواندن برای کودکان بهتر است که سال ها قبل یعنی زمانی که به صورت جنین در شکم مادر بوده اند ، شروع شود و در سال های رشد کودکان نیز ادامه یابد . اینکار نه تنها از نظر فیزیکی و جسمانی باعث بهبود رشد و عملکرد سیستم های بدن کودک می شود بلکه به رشد مهارتهای کلامی و عاطفی کودک کمک می کند

منبع: پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید