""

محققان توانستند (نانوسیم‌های نقره) بسازند

0

محققان و پژوهشگران اخیرا  توانستند روشیهای برای به وجود اوردن سیمهای از جنس نانو گردند

دکتر Yong Zhu و تیم همکارش در دانشگاه کارولینای شمالی موفق به ساخت نانوسیم‌های رسانا و الاستیکی شدند که می‌توانست در ابزارهای الکترونیک… انعطاف پذیر و با قابلیت کش‌آمدن به کار رود. مثال خوبی از این کاربرد در ابزارهای پوشیدنی یا حسگرهای چندکاره بود. هم اکنون تیم تحقیقاتی این دانشگاه اعلام کرده که با استفاده از این نانوسیم‌ها اولین حسگر چندکاره خود را تولید کرده است.

با به قرار دادن بین هم یک ماده عایق بین دو نانوسیم نقره، این محققان توانستند خازنی بسازند که می‌توانست انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند. با کشیدن یا فشردن این رساناهای کش‌مانند یا حتی لمس‌کردن آنها، ظرفیت خازن تغییر می‌کرد که این تغییر ظرفیت می‌توانست برای استفاده در یک حسگر به کار رود. این سازوکار بسیار شبیه به نمایشگرهای لمسی به کار رفته در تلفن‌های هوشمند است؛ با این تفاوت که در اینجا حسگر، قابلیت کش‌آمدن را دارد و می‌تواند بر روی بسیاری از سطوح، همچون پوست انسان به کار گرفته شود.

به گفته‌ی محققان، این نوع حسگرها کاربردهای بالقوه‌ی بسیاری دارند؛ از جمله در زیست پزشکی، صنایع نظامی ، ورزشی و رباتیک. آن‌ها از این حسگرها برای مانیتور کردن حرکات انگشت شست و زانو در حین دویدن ، راه رفتن و پرش استفاده کردند.

بافتهای, ذرات نانوسیم ,تکنولوژی , اخبار , محققان

بافتهای ذرات نانوسیم

استفاده از واکنش جانشینی گالوانیک میان نانوذرات فلزی و یک پیش ماده اکسید کننده، راهبرد بسیار خوبی جهت سنتز نانوساختارهای توخالی است. این مواد سنتز شده دارای ویژگی‌هایی هستند که رسیدن به آن با مواد دیگر امکان پذیر نیست. برای این که بتوان واکنش جایگزینی گالوانیک در مقیاس نانو را بنحوی کنترل کرد که با آن ساختارهای تو خالی ایجاد نمود، باید مکانیسم آن را به‌ دقت شناخت و مورد برسی قرار داد.

تغییر شکلی که در این حرکات پدید می‌آید، بسیار بالاست و سایر حسگرها قادر به تحمل این شدت از تغییر شکل نیستند؛ اما حسگر ساخته شده از نانوسیم‌های نقره، می‌تواند تا ۱۵۰ درصد (یا حتی بیشتر) از طول اصلی خود کش بیاید؛ آن هم بدون از دست‌دادن کیفیت عملکرد خود؛ بنابراین مناسب ترین گزینه برای چنین کاربردهایی محسوب می‌شود.

این تیم، همچنین از فناوری مذکور برای نقشه برداری از توزیع فشار -با استفاده از آرایه‌ای از حسگرها- استفاده کردند. این حسگرها با زمان پاسخ پایین ۴۰ میلی ثانیه‌ای خود توانستند به خوبی از پس این کار بر بیایند. این فناوری می‌تواند در صنایع رباتیک نقش به سزایی ایفا کند. با استفاده از این حسگرها می‌توان به ربات‌های آینده حس لامسه‌ای مشابه انسان بخشید. در حقیقت با این حسگرها، ربات‌ها می‌توانند اشیاء را مشابه انسان‌ها حس کرده و متناسب با آن نیروی لازم را بر آن‌ها وارد کنند. کاربردی که برای ساخت دست‌های مصنوعی نیز بسیار مفید و البته لازم محسوب می‌شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده است .

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید