""

همه مردان آل کاپون

0

همه مردان آل کاپون

آلفونس گابریل آل کاپون (۱۹۴۷-۱۸۹۹) بزرگترین نماد قانون‌شکنی در دهه ۱۹۲۰ آمریکا بود.

آل کاپون

آل کاپون

(آلفونسو گابریل کاپونی معروف به ال کاپون متولد ۱۷ ژانویه ۱۸۹۹ فوت ۲۵ ژانویه ۱۹۴۷ ) او یک گانگستر ایتالیایی تبار آمریکایی بود که از جمله معروف ترین سران شبکه های جنایت کار در آمریکا و جهان محسوب میشود . او در طول دهه بیست و سی میلادی به معنای واقعی حاکم شهر شیکاگو بود.

ال کاپون در بروکلین نیو یورک در جنوب غربی این شهردر پلاک ۲۱ میدان گاریفیلد متولد شد . او چهارمین فرزند از نه (۹) فرزند خانواده بود. پدرش به نام گابریل و مادرش ترزینا نام داشتند. او پس از نقل مکان به شیکاگو اقدام به سازماندهی یک گروه مافیایی و قاچاق شراب که مصرفش در آن زمان ممنوع بود کرد. و به دلیل اقدامات جنایت کارانه اش در پایان دهه بیست او در صدر فهرست افراد مظنون  که توسط اف بی ای تهیه شد قرار داشت .

کاپون در ۱۴ سالگی و در کلاس پنجم ترک تحصیل نمود . او در این زمان با گانگستر  معروف جانی تریو آشنا شد و به عنوان نوچه او خدمت کرد. او سپس به تشکیلات ۵ نقطه که یک گروه گانگستری بود پیوست . کاپون به دلیل برداشتن یک زخم عمیق بر روی گونه چپ چهره اش که در یک زد و خورد روی داد به صورت زخمی معروف شد. کاپون بعد ها عنوان کرد که این زخم در جنگ روی داده است. او در ۳۰ دسامبر ۱۹۱۸ با ژوزفین کاگلین که یک ایرلندی تبار بود ازدواج کرد . ژزفین مدتی بعد برای کاپون فرزند پسری به دنیا آورد که نامش را آلبرت فرانسیس (معروف به سانی) گذاشتند. کاپون و خانواده اش در سال ۱۹۲۱ از نیویورک به شیکاگو  نقل مکان کردند . جانی تریو ریس تشکیلات ، یک رقیب عمده داشت که نامش جیم گنده ( جیم کلوسیو) بود. همچنین آنان یک رقیب عمده به نام میلس .او. دونل و برادرش به نام ویلیام فرانک.او. دونل داشتند که در جنگ میان آنان و تشکیلات کاپون بیش از ۲۰۰ نفر که در میان ایشان مامور اعدام معروف  به نام بیل سوئیگینس ( او یک تبهکار بود که ماموریت اعدام افراد را در تشکیلات تبهکاری به عهده داشت) هم وجود داشت، کشته شدند.با ادامه درگیری ها کاپون موفق شد با شراکت با تریو یک تشکیلات واحد به نام تریو – کاپون  ایجاد کند اما این موفقیت مدتی بعد با مرگ برادر کاپون به نام فرانک بدست پلیس تلخ شد. مدتی بعد با  ترور تریو کاپون بر شهرشیکاگو مسلط شد و در این زمان اواز کاباره ها و کافه های شبانه حق و حساب میگرفت . او در این کافه های شبانه به بیماری سیفلس مبتلا شد . در سال ۱۹۲۵ در شیکاگو قدرت روز افزونی یافت . این مسئله منجر به افزایش حملات گانگستری به کاپون به قصد ترور او شد که در هیچ کدام از این ترورها  حتی زخمی هم نشد اما عده زیادی از مردم بیگناه کشته شدند.

راد استایگر در فیلم سینمایی «آل کاپون» (۱۹۵۹)

راد استایگر,آل کاپون

راد استایگر,آل کاپون

رابرت دونیرو در فیلم تسخیر ناپذیران در نقش آلکاپون

آلکاپون

رابرت دونیرو

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید