""

وظایف پدران در مقابل مادران

0

تغییرات هورمونی برای مادران است، آنها ۹ ماه بچه را حمل می کنند و به دنیا می آورند اما این بدان معنا نیست که پدران کاری نمی کنند.

هر دختر و پسر جوانی که ازدواج می کنند یک زمینه فکری از زندگی مشترک دارند که بعد از ازدواج شاید همه آن با واقعیت تطابق نداشته باشد ولی زیاد هم دور از واقعیت نیست. ولی بچه دار شدن به ویژه بچه اول نوعی تجربه زیستی است که هیچ یک از همسران به هیچ وجه نمی تواند خود را در آن موقعیت فرض کند، اصولا زمانی که بچه به دنیا می آید پدر و مادر متوجه می شوند که افکار آنها تا چه حد متفاوت و متناقض بوده است .

در این بین شرایط مادران با پدران تفاوت ها بیشتری دارد مادر در ابتدای باردار شدن دچار تغییرات و تحولاتی می شود که این تغییرات در طی این نه ماه زیاد و زیادتر می شود از جمله تغییرات هورمونی که باعث ایجاد تغییرات رفتاری می شود و همچنین تغییرات ظاهری که چشمگیرتر است .

زنان در این دوره ممکن است دچار بحرانهایی از لحاظ روحی و روانی گردند که اگر از سمت همسرانشان مورد حمایت کافی قرار نگیرند مستعد ابتلا به افسردگی خواهند شد به ویژه افسردگی های بعد از زایمان .

مادران در این دوره به علت وجود احساس استفراغ و سرگیجه و بی حالی که دارند ممکن است دچار عدم تمرکز شوند و یا نوسانات اخلاق و رفتار در آنها مشاهده شود مثلاً یک زمان بسیار خوشحال و خندان هستند و در دقیقه ای دیگر تمایل به گریه کردن دارند و یا حتی این احتمال هم وجود دارد که  بدون هیچ مشکلی از دست همسرشان کلافه شوند. حساس و زود رنج شدن بیش از حد نیز گاهی این زنان با دچار مشکلاتی مواجه خواهد کرد در این وقت است که حضور همسری مهربان که به همسرش توجه ویژه نشان می دهد می تواند آرامش از دست رفته مادر جوان را به او برگرداند.

نخستین انتظار  از یک پدر و همسر مهربان  ایجاد محیط آرام و بدون تنش و اضطراب برای مادر است، مادری که اگر در دوران بارداری آرامش داشته باشد این آرامش را به فرزند درون شکم خود نیز منتقل خواهد کرد. حرف زدن، ابراز علاقه، در آغوش کشیدن از جمله مواردی است که می تواند اضطراب مادر و نوزاد را کاهش دهد پژوهشها نشان داده است نوزاد در رحم مادر صدای پدر خود را تشخیص می دهد و با ابراز علاقه و محبت پدر از خود واکنش نشان می دهد.

za4-2421

زنان حامله در این دوره ممکن است تندخو و زود رنج شوند همسران در این گونه موارد باید با سعه صدر با همسرانشان برخورد کنند و از مقابله کردن در این شرایط امتناع کنند و با مهربانی و محبت مشکل به وجود آمده را حل نمایند، دادن شاخه گل و کادو در این ایام سخت برای این مادران جوان بسیار خوشایند است. رسیدگی به تغذیه مادران از موارد دیگری است که باید مورد توجه خاص قرار گیرد، نوع تغذیه و دریافت ویتامین ها و مواد مغذی برای مادر و کودک امری ضروری است و توجه همسر به این مورد می تواند باعث دلگرمی و ایجاد این حس در زن گردد که همسرش برای او و فرزندش اهمیت قائل است .

یاری رساندن در امور منزل و کارهای شخصی مادر می تواند دغدغه ها و اضطراب های او را کاهش دهد. مادران باردار دیگر توانایی رسیدگی به امور خانه را ندارند و به نوعی خود را زیر فشار احساس کرده و کارایی خود را از دست رفته خواهند دید در این وقت است که همسران  آنها می توانند با کمک در این زمینه به آنها  کمک کنند تا هم بتواند از عهده مسئولیتهایشان بربیایند و هم دچار خستگی زیاد نگردند.

در این دوران بانوان به دلیل تغییراتی که در ظاهر خود احساس می کنند و در بیشتر این موارد این تغییرات ظاهری برایشان ناخوشایند است علاقه برای رفت و آمد و حضور در جمع های دوستانه و ضیافت ها را ندارند پس پدران بهتر است در این دوران از تعداد مهمانی ها و مجالس کاسته و بیشتر زمانشان را در کنار یکدیگر بگذرانند.

نکته دیگری که پدران جوان باید به آن توجه کنند این است که خوشحالی خود را از پدر شدنشان کتمان نکنند و به همسرانشان بگویند «از اینکه او مادر فرزندشان است خوشحالند و این نهایت خوشبختی آنان است که همسری خوب و مادری مهربان را در کنار خود دارند.» و به آنها بگویند که می دانند در این راه چه سختی هایی را متحمل شده اندو قدر دان این زحمات هستند.

و در انتها باید گفت زنان در دوران حاملگی با فشارهای روحی، روانی و جسمی دست و پنجه نرم می کنند و نقش همسران در آسان کردن این دوران دارای اهمیت است پس در کنار همسران باشید و از هیچ نوع حمایت نسبت به آنها دریغ نورزید  تا او با خیالی راحت فرشته کوچکش را به دنیا بیاورد.

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند