""

چگونه هوش هیجانی رادر فرزندم تقویت کمک (۱۳ راه)

0

با این ۱۳ گام به کودکان خود هوش هیجانی بدهید.

به توانایی افراد در شناخت و کنترل احساسات شخصی خود و دیگران و همچنین استفاده از این توانایی برای تصمیم گیری بهتر ،تفکر خلاقانه،انگیزه بخشیدن به خود و دیگران ،لذت بردن از سلامتی و روابط بهتر و زندگی شادتر ،”هوش هیجانی” می گویند . تحقیقات نشان می دهد که هوش هیجانی،بهترین پیشگوی دست آوردهای آینده کودک توست.همچین بسیاری از مردم بر این باورند که هوش هیجانی ،بیشتر از ضریب هوشی و مهارت های فنی ،به موفقیت کودکان کمک می کند اما اقداماتی که شما به عنوان والدین برای ارتقای هوش هیجانی می توانید انجام دهید عبارتند از:

بچه های باهوش و هوش هیجانی

بچه های باهوش

یک: آرام باشید

اضطراب خودتان را کاهش دهید.”هری استاک سالیوان” نظریه ای مبنی بر به ارث بردن اضطراب از والدین را  ارائه کرده است. تحقیقات نشان می دهد که تماس لمسی والدین ،صدا و حتی حرکات آنها می تواند اضطراب نوزاد را کاهش یا افزایش دهد.

دو:توانایی حل مسئله را یادش بدهید

به کودکتان بیاورید که چگونه مشکلات را حل کند .گاهی وقت‌ها ،زمانی که کودکان احساس کنند درک می شوند ،راحت تر می توانند مشکلاتشان را قبول و حل کنند ؛البته زمان هایی هست که آنها برای این کار ،به کمک والدین خود نیز نیاز دارند.بهترین کار این است که صبر کنید تا آنها خودشان برای حل مشکلات ،سراغتان بیایند و کمک بخواهند.

سه:آرامش را به کودک بیاموزید

به او یاد بدهید که چگونه خودش را تسکین دهد و آرام کند.کودک ،معنای آرامش بخشیدن را از والدین می آموزد و یاد می گیرد که چگونه نیازهای خود را کنترل کند و در زندگی ،چگونه خود را در برابر مشکلات ، آرام نگه دارد.

چهار: تایید کنید

احساسات فرزندتان را بپذیرید و آن را تایید کنید.به او بگویید که نمی تواند احساساتش را انتخاب کند اما باید یاد بگیرد که با آن احساسات ، چه کند و چگونه آن ها را بروز دهد.

پنج: همدردی کنید:

با او همدردی کنید .زمانی که برای احساس ناراحتی یا عصبانیت فرزند خود،نمی توانید کاری انجام دهید،بهتر کار،همدردی با اوست.انسانها ، وقتی بدانند کسی هست که آن ها را درک کند ، راحت تر، با مشکلات احساسی خود کنار می آیند. همدردی کردن ،به کودک می آموزد که متوجه شود زندگی ، احساسی یا شرم آور نیست و همه ،در زندگی شان ، با احساسات متفاوت ، درگیرند؛ هم چنین او، همدردی با دیگران را یاد می گیرد .شما می توانید از این جمله ها هم کمک بگیرید: “می دانم که سخت است دست از بازی بکشی و بیایی با هم  شام بخوریم اما حالا زمان شام خوردن  است.

تحقیر نکنید

به او اجازه دهید احساساتش را بیان کند.به جای نادیده گرفتن یا تحقیر کردن احساسات فرزندتان، به او اجازه دهید آن ها را بیان کند ؛برای مثال ،به او نگویید زخمی به این کوچکی که درد ندارد. با او ، طوری رفتار کنید که بتواند احساساتش را ببرایتان بازگو کند. نادیده گرفتن خشم و ناراحتی او ، سبب نمی شود دردهایشان را فراموش کند، بلکه باعث می شود احساساتش را درون خود بریزد .این احساسات ، نابود نمی شوند‌ و دنبال راهی برای بروز می گردند و ممکن است خود را به صورت کابوس نشان دهند.

هفت: خوب گوش کنید

به احساسات وهیجانات کودکتان ، گوش دهید.گاهی وقت‌ها ، کودکان نیاز دا رند احساساتتان را برایتان بازگو کنند و شما ، آن ها  را بشنوید. این کار ، به  آن ها کمک می کند تا با احساس خود کنار آیند و آن را رها کنند.می توانید از جمله هایی مانند”اگر ناراحت باشی ، همه ناراحت می شوند. من کنارت هستم. می توانی با من صحبت کنی.” یا ” می دانم آن قدر ناراحت و عصبانی هستی که می خواهی فریاد بزنی و گریه کنی. من هم گاهی وقت‌ها ، اینطوری می شوم” استفاده کنید.

هشت: در آغوشش بگیرید

فرزند خود را در آغوش بگیرید و به صدای گریه او واکنش نشان دهید. هوش هیجانی با ارتباط های اولیه او با دیگران و اعتمادش به اطرافیان ، شروع به رشد می کند.

نه :بازی “شاید…” را جدی بگیرید

بازی “شاید…”یکی دیگر از یازی هایی است که به کودک کمک می کنداحساسات گوناگون را درک کن .وقتی که در خیابان هستید و کسی را غمگین می بینید ،این بازی  را شروع کنید. اجازه دهید هر کس ،دلیل ناراحتی او را حدس بزند”شاید او دیر به محل کار خود رسیده‌است”، “شاید با کسی بحث کرده‌است” و…

ده: الگو باشید

بهترین الگو برای آن ها باشید. کودکان،چیزهایی را که می بینید ،انجام می دهند؛بنابرین الگویی کامل برای او باشید.آیا شما،وقتی عصبانی هستید،کسی را کتک می زنید؟آیا می توانید هنگام جر و بحث ، آرامش خود را حفظ کنید؟آیا با دیگران ،احساس همدردی می کنید؟ همه این کارها را نیز او از شما می آموزد.

یازده: درباره اتفاقات دردناک سکوت نکنید

حرف زدن در مورد اتفاقات دردناک را به او یاد دهید. این کار به کودک کمک می کند در زمان هایی که با اتفاقات دردناک مواجه می شود،احساسات خود  را بیان کند.

دوازده: از احساسات حرف بزنید

زمانی برای سرگرمی و شناخت احساسات، در نظر بگیرید.یادتان باشد که کتاب ها و فیلم ها،فقط برای سرگرمی نیستند.هنگامی که با کودکتان ،کتابی را می خوانید یا فیلمی را تماشا می کنید، از او، در مورد اتفاقاتی که در کتاب رخ داده و شخصیت ها،بپرسید و درباره چیستی و چرایی این احساسات با او گفتگو کنید.

سیزده : موقعیت سازی کنید

از او بپرسید” تو ،چه کار می کردی اگر…؟” شما می توانید هنگامی که در ماشین و پشت ترافیک هستید یا هنگام صرف شام دور میز ،این بازی را با کودکان انجام دهید.سوال های مختلف ،به او کمک می کنند تا در مورد راه های مختلف واکنش نشان دهد و در موقعیت های مختلف ،فکر کند.برای مثال ،از او بپرسید :”اگر من،تو را به خاطر کاری که نکردی،سرزنش کنم،چه کار می کنی؟”

اختصاصی پارس کده

پیشنهاد ما:

روانشناسی کودک،با بچه های لوس چگونه رفتار کنیم

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید