""

کاربردهای بهداشتی و خانه داری جوش شیرین

0

جوش شیرین یا «بی کربنات سدیم» کاربردهای مفیدی در زمینه بهداشت ، زیبایی و کارهای منزل دارد.تا به حال جوش شیرین را تنها برای کیک ها استفاده می کردنداما در واقع جوش شیرین ماده ای
فوق العاده سودمند است که حتی در مواقع ضروری نیز می تواند به شکل یک نجات دهنده عمل کند.

کاربردهای بهداشتی جوش شیرین

رفع بوی بدن

کافی است پودر آن را به زیر بغل بمالید تا از بوی بد بدن جلوگیری شود.

تسکین خارش ناشی از نیش حشرات

یک قاشف چایخوری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید ، سپس آنرا به محل خارش بمالید و اجازه دهید چند دقیقه بماند و بعد محل مورد نظر را بشویید.

کاربردهای بهداشتی و خانه داری جوش سیرین

جوش شیرین

غلبه بر آفتاب سوختگی

جوش شیرین به علت خاصیت خنک کنندگی می تواند درد ناشی از آفتاب سوختگی را تسکین دهد.برای این منظور حوله ای را در مخلوط آب سرد و جوش شیرین فرو ببرید و سپس بر روی پوست آفتاب سوخته و ملتهب کمپرس کنید.

سفید کننده دندان ها

یک توت فرنگی رسیده را بکوبید و با نصف قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید، سپس آن را بر روی دندان هایتان بمالید و بگذارید ۵ دقیقه بماند و سپس دندان هایتان را با مسواک بشویید.این روش نباید بیش از یک بار در هفته مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا به مینای دندان آسیب خواهید رساند.(چگونه با پوست پرتقال دندانی سفید داشته باشیم)

لایه برداری پوست

برداشتن سلول های مرده معمولا یک بار در هفته انجام می شودتا پوست تازه ، رشد کند و جای آن را بگیرد.شما می توانید یک قاشق جوش شیرین را به شیر پاک کن معمولیتان بیفزایید یا جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و آن را به صورتتان بمالید

رفع خستگی پاها

رفع خستگی پاهاجوش شیرین نه تنها پاهایتان را تمیز می کند ، بلکه بوی بد آنها را نیز رفع می کند.پس از آنکه نیم ساعت پاهای خود را در مخلوط آب گرم و جوش شیرین گذاشتید آن ها را خشک کنید و لوسیون بدن به آنها بزنید

مراقبت از ناخن ها

مقدار کمی جوش شیرین را بر روی ناخن هایتان بریزید و سپس با ناخن شور آن ها را شستشو دهید

ماسکی برای آکنه

برای درمان آکنه پس از شستشوی صورت، جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کنید و به هم بزنید تا مایه ای غلیظ به دست آید سپس آنرا بر روی آکنه بمالید و بگذارید ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند و در آخر، آن را کاملا آب کشی بکنید.

کاربردهای جوش شیرین در خانه داری:

پاک کننده دستشویی

جوش شیرین محصولی طبیعی برای نظافت است.مقداری از این پودر را در سطح دستشویی بپاشید و سپس به آرامی با برس توالت شوی آنرا بشویید، به این ترتیب بدون استفاده از مواد شوینده صنعتی،حمام و توالت شما تمیز خواهد شد.

خاموش کننده آتش

جوش شیرین را در بطری بریزید، درآنرا محکم ببندید و درآشپزخانه نگه دارید.با این کار چنانچه هنگام پخت و پز چیزی آتش بگیرد با ریختن مقداری از آن برروی منشا آتش،‌ می توانید آن را خاموش کنید؛ گرچه حسابی آشپزخانه کثیف میشود اما از به وجود آمدن فاجعه جلوگیری می کنید.

برطرف کردن لکه های سخت

می توان لکه های سخت بر روی لباس را با جوش شیرین پاک کرد به این منظور ،۱/۴ فنجان جوش شیرین را همراه با ماده شوینده تان ،‌در ماشین لباسشویی بریزید. جوش شیرین لکه های سخت را پاک می کند.

شستشوی میوه و سبزیجات

جوش شیرین برای از بین بردن باکتریهای سبزیجات و میوه هایی که تازه خریده اید، مفید است.برای این کار، لگنی را از آب پرکنید و ۲ قاشق چای خوری جوش شیرین را در آن حل کنید و میوه یا سبزیجات را در آن بریزید و بشویید . با این کار آنها پاکیزه تر خواهند شد.

پاک کننده راه آب

بسیار پیش می آید که از گرفتن لوله های آب با آشغال ها اوقاتتان تلخ می شود.برای رفع این مشکل، یک فنجان جوش شیرین و یک بطری بزرگ آب گرم را روی راه آب بریزید. این روش علاوه بر صرفه اقتصادی ،‌جرم های لوله ها را نیز کاهش می دهد.

نشر پارس کده

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید