""

گزارش مالی گوگل در فصل چهارم ۲۰۱۲ فراتر از انتظارها:

0

گزارش مالی گوگل

گوگل ۱۴٫۴ میلیارد درآمد، ۲٫۹ میلیارد سود خالص داشت.

گوگل گزارش مالی خود مربوط به سه ماه پایانی سال ۲۰۱۲ را اعلام کرد که حاکی از یک فصل خوب همراه با رشد درآمدها به میزان چشمگیر است. درآمد کسب شده شرکت، ۱۴٫۴ میلیارد دلار است که نسبت به فصل مشابه سال قبل، رشد ۳۶ درصدی را نشان می دهد. ۵٫۹۹ میلیارد دلار از این عدد، متعلق به بازار امریکا و باقی حاصل از فعالیت گوگل در سایر کشورها است.

شرگت گوگل

درآمدهای موتورولا بالغ بر ۱٫۵۱ میلیارد دلار است که ۱۱% کل درآمدهای گوگل را تشکیل داده اما موتورولا هنوز با ضرردهی روبرو است که برای این فصل به ۳۵۳ میلیون دلار رسیده و سود خالص گوگل را به ۲٫۸۹ میلیارد دلار می رساند. در مقایسه سالانه، پیشرفتی اندک نسبت به سود ۲٫۷۱ میلیارد دلاری در فصل مشابه سال گذشته را شاهد هستیم ولی همین میزان هم از انتظارات فراتر بوده.

اگر بخواهیم به صورت تفکیکی به درآمدها بپردازیم، ۱۲٫۹۱ میلیارد دلار از محل “تبلیغات و غیره” حاصل شده که ۲۲ درصد رشد در مقیاس سالانه را نشان می دهد. سایت های تحت تملک گوگل ۸٫۶۴ میلیارد دلار درآمد داشته اند و شبکه گوگل (سایت های همکار) ۳٫۴۴ دلار را به خزانه سرازیر کرده اند. این دو بخش هم به ترتیب ۱۸ و ۱۹ درصد رشد سالانه را نشان داده اند.

با وجود ادامه ضرردهی موتورولا، کلیت این گزارش مالی از سقف انتظارات تحلیلگران وال استریت فراتر رفت و به این شکل قیمت هر سهم گوگل در ساعات پس از تعطیلی داد و ستد سهام در بورس نزدک، با ۵% افزایش از ۷۰۲ دلار به ۷۳۸ دلار رسید. آقای لری پیج هم در ادامه این کنفرانس تلفنی، ارقام حاصله را نتیجه رشد درآمد تبلیغات گوگل در پلتفرم های موبایل و سایت یوتوب دانست. آقای پیج درباره تلفن های هوشمند آینده هم به این نکته اشاره کرد که همه چیز باید ده ها برابر سریع تر باشد و کاربران نگران تمام شدن باتری تلفن یا شکستن آن با افتادن روی زمین نباشند. آیا اینها جزو ویژگی های ایکس فون خواهند بود؟

در حاشیه به این نکته اشاره می کنیم که وضع صدای آقای لری پیج نسبت به کنفرانس تلفنی سه ماه قبل، به شکل محسوسی بدتر شده بود ولی این هم نتوانست مانع از پاسخ گویی مشتاقانه او به ده ها سؤال مطرح شده در زمان یک ساعته کنفرانس تلفنی گردد.

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید