""

۱۵ بیماری شایع در زنان

0

سلامتی بانوان به عنوان یکی از ارکان اصلی خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است. بروز هر نوع مشکل در سلامت آنها صدمات غیرقابل جبرانی را از نظر روحی و جسمی به بقیه اعضای خانواده وارد کرده و به طور کلی سلامت خانواده را به خطر می‌اندازد. بنابراین شناخت بیماری‌هایی که بانوان را تهدید می‌کند، قدم موثری برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌هاست.

در این مطلب پانزده بیماری رایج در بین زنان را معرفی می‌کنیم تا با مراقبت‌های لازم، خودتان را در برابر آنها ایمن کرده و عمری طولانی و همراه با تندرستی داشته باشید.

بیماری سرطان

بیماری سرطان مهم‌ترین عامل مرگ و میر در بین بانوان است. در بین انواع سرطان‌ها، سرطان ریه و سینه جزو متداولترین و مرگبارترین سرطان‌ها برای زنان محسوب می‌شوند. بنابراین لازم است که با پیروی از سبک زندگی سالم و انجام معاینات لازم از بروز این بیماری خطرناک پیشگیری کنید.

he3518

امراض قلبی

اگرچه بانوان در مقایسه با آقایان کمتر به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند، اما با این حال امراض قلبی دومین عامل مرگ و میر در بین بانوان است. به عقیده پژوهشگران علاوه بر عواملی مانند افزایش سن، نداشتن درآمد مناسب، استرس‌های مزمن و سابقه فامیلی، عوامل دیگری مانند مصرف دخانیات، چاقی بیش از حد، انزوا و بی‌تحرکی و فشارخون بالا که متاسفانه در بین بانوان در حال گسترش است، باعث افزایش خطر بروز این امراض می‌شود.

فشار خون بالا

فشار بالای خون عامل اصلی بروز سکته مغزی است و باعث افزایش خطر حملات قلبی و نارسایی کلیوی می‌شود. درست است که زنان مسن بیشتر در معرض این مشکلات قرار می‌گیرند، اما آمارهای جدید نشان می‌دهد که تعداد زنانی که در معرض این بیماری و مشکلات ناشی از آن هستند روبه فزونی است.

he3522

امراض انسداد مزمن ریه (COPD)

بانوان نیز روزبه‌روز بیشتر به امراض انسدادی مزمن ریه و به ویژه آمفیزم و برنشیت مزمن مبتلا می‌شوند. این بیماری‌ها باعث محدود شدن جریان هوا در ریه‌ها شده و با علائمی مانند نفس‌نفس زدن، خس‎خس سینه و سرفه‌های خلط‌دار خود را نشان می‌دهند. مصرف دخانیات مهمترین عامل بروز امراض انسداد مزمن ریه است.

اختلالات خلقی و اضطراب

متاسفانه اختلالات خلقی و استرس در میان بانوان گسترش زیادی داشته است. از میان این اختلالات می‌توان به افسردگی، اختلالات خلقی دوقطبی ـ شیدایی یا اختلال دیستایمیک اشاره کرد که به زندگی خود فرد و اطرافیانش آسیب‌های جدی و مهمی می‌زند. به عقیده متخصصان، افسردگی بیش از بیماری‌هایی مانند آرتریت، فشار خون بالا، بیماری‌های مربوط به استخوان‌ها و دیابت روی بازدهی کاری خانم‌ها اثر منفی می‌گذارد.

he3520

آندومتریوز

از هر ده زن حدود ۱ نفر به بیماری آندومتریوز مبتلاست. اگرچه این بیماری خیلی جدی گرفته نمی‌شود، اما زندگی را به کام تعداد زیادی از بانوان تلخ کرده است. آندومتریوز شامل رشد بافت‌های رحمی در بیرون از حفره رحم بوده و خود را با قاعدگی‌های دردناک یا هموراژی، کیست‌ها و درد در حین مقاربت نشان می‌دهد.

سنگ کیسه صفرا

سنگ‌های کیسه صفرا ممکن است باعث مسدود شدن مجرای صفراوی شوند که وظیفه حمل سنگ‌ها را به سمت کبد و روده‌ها برعهده دارد. به این مشکل کولیک صفراوی می گویند. زمانی‌که کیسه صفرا موفق به پاک کردن خود نمی‌شود، بزرگ شده و باعث بروز دردهای شدید می‌شود. این بیماری در زنان ۳ تا ۴ برابر متداول تر از مردان است و یکی از اصلی ترین عوامل مشکلات سلامت آنها به شمار می‌آید.

he3517

پوکی استخوان

پوکی استخوان با کم شدن تراکم استخوانی تعریف می‌شود که با افزایش سن بروز می کند. این بیماری را به تغییرات هورمونی نسبت می‌دهند که بعد از یائسگی در بدن بانوان ایجاد می‌شود. اگرچه مشکل پوکی استخوان مردان را نیز درگیر می‌کند، اما این بیماری همچنان در بین زنان رواج بیشتری دارد. نتایج تحقیقاتی که روی خانم‌های بالای پنجاه سال انجام شده است، مشخص می کند که به طور متوسط از هر دو زن، یک زن از شکستگی استخوانی مربوط به پوکی استخوان رنج می‌برد.

امراض خودایمنی

امراض «خودایمنی» گروهی از بیماری‌هایی است که سیستم ایمنی بدن را درگیر می‌کند، به طوری که بدن به صورت ناشناخته ارگان‌های خود را مورد حمله قرار داده و باعث تخریب بافت‌ها می‌شود. متاسفانه بیش از هشتاد نوع بیماری خودایمنی مزمن مانند مرض قند نوع ۱ و ام اس( MS ) وجود دارد که برخی از آنها در زنان بیشتر دیده می‌شود.

he3521

التهاب مثانه(سیستیت)

زنان بیشتر از مردان دچار عفونت‌های ادراری می‌شوند به این دلیل که مجاری ادراری در آنها کوتاه‌تر از مردان است. همین مورد نیز باعث می‌شود که باکتری‌ها به راحتی بیشتری وارد مثانه شوند.

گفته می‌شود در آمریکای شمالی، بیست تا چهل درصد زنان حداقل یک بار التهاب مثانه را تجربه کرده‌اند. به عقیده متخصصان بیشتر زنان در طول زندگی خود بارها با این مشکل مواجه می‌شوند و حدود دو تا سه درصد زنان هر سال دچار عفونت ادراری یا همان التهاب مثانه می‌شوند.

مشکلات گردش خون

مشکلات گردش خون میزان زیادی از زنان را درگیر می‌کند و در بین زنانی که در دوران حاملگی به سر می برند رواج بیشتری دارد. این اختلالات صرفاً مربوط به افزایش وزن نیست؛ بلکه تغییرات هورمونی ناشی از تغییرات پروژسترون، افزایش حجم خون و افزایش فشار در عروق نیم تنه پایین بدن نیز در بروز این مشکل دخیل هستند. در بین علائم متداول این مشکل می‌توان به ورم پاها، واریس و البته مشکلات مهمتری مانند سکته مغزی نیز اشاره کرد.

he3519

مشکلات غده تیروئید

اختلالات تیروئیدی با کم‌کاری یا پرکاری تیروئید بروز می‌کند. این اختلالات در زنان بیشتر از مردان رواج دارد و احتمال بروز سرطان تیروئید نیز در آنها بیشتر وجود دارد. بنابراین لازم است که بانوان توجه بیشتری به سلامت تیروئید داشته باشند.

سکته مغزی

سکته مغزی اولین دلیل مرگ و میر در بین زنان است. از هر ۳ زن، ۱ زن در اثر این مشکل فوت می کند. این آمار بالا مربوط به تغییرات بنیادی اجتماعی است که در آن روش و شرایط زندگی زنان دستخوش تغییرات زیاد شده و میزان استرس وارده به آنها بیشتر از گذشته است. در کشورهایی مانند کانادا و آمریکای شمالی، زنان بیشتر از مردان دچار سکته مغزی می‌شوند.

he3516

آرتریت

آرتریت در زنان ۲ برابر مردان است. دقیق‌تر این‌که پنجاه درصد بانوان شصت و پنج ساله و بالاتر، از این بیماری رنج می‌برند. به نظر متخصصان، زنان می‌توانند با انجام ورزش منظم در طول زندگی درد ناشی از این بیماری را کم کرده و روش زندگی خود را بهبود بخشند.

دیابت

بخشی از مشکلات سلامت رایج در بین زنان ناشی از مرض قند است. متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که سطح درآمد زنان و شیوع چاقی مفرط در بین آنها از عوامل رواج بیماری مرض قند است. این بیماری به کیفیت زندگی آسیب می‌زند و احتمال دارد باعث بروز مشکلاتی مانند امراض قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیوی شود.

منبع:

مطالب مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید